Ki ne borzadna össze a szirénázó mentőautó hallatán? Bizony minden perc, másodperc késedelem emberéletet, életeket jelenthet. De vajon gépjárművezetőként tudjuk, hogy mikor és hogyan kellene segítenünk a megkülönböztető jelzést használó járműveknek?

Sajnos számos tanulságos fedélzeti kamerával rögzített videót láthattunk már arról, hogy milyen helyzetekkel találkoznak a mentők, a tűzoltók és a rendőrök az utakon; bár sokan segítségükre vannak és félrehúzódnak, ha látják a szirénázó járműveket, de sajnos nem ritka az sem, hogy egyesek lassítják a haladásukat. Pedig ha a mentő nem ér oda időben, akár emberéletek is múlhatnak a késlekedésen.

A Magyar Suzuki Zrt. megbízásából készült reprezentatív felmérés szerint az autósok több mint hatvan százaléka hetente legalább egyszer találkozik szirénázó járművel. A megkérdezettek nagyjából negyven százaléka szerint nem megfelelően reagálunk egy ilyen éles helyzetben, tíz százalék pedig egyenesen félelmet érez és pánikba esik a sziréna hangjától.

Az, hogy ilyen esetben megfelelően viselkedjünk a KRESZ szerint és erkölcsileg is kötelességünk! Lássunk néhány alapvető tudnivalót!

  • A KRESZ alapján a megkülönböztető jelzést használó járművek előnyt élveznek, részükre minden járművel, minden helyzetben elsőbbséget kell adni, és akadálytalan továbbhaladását - félrehúzódással és a szükséghez képest megállással - lehetővé kell tenni.
  • Megkülönböztető fényjelzést használó, álló járművet megközelíteni, illetőleg mellette elhaladni csak fokozott óvatossággal szabad.
  • Megkülönböztető jelzéseket használó gépjárművet előzni tilos! Az ilyen gépjármű mögött a követési távolságot úgy kell megválasztani, hogy az ne járjon a közlekedés többi résztvevőjének zavarásával.

Fontos, hogy biztosítsuk a folyamatos haladását!

A szirénázó mentőautó nem csak azért használja a megkülönböztető jelzést, hogy mielőbb az esethez vagy a kórházba érjen, hanem gyakorta azért is, hogy a folyamatos haladását biztosítsa. Bizony a betegszállításnak komoly kockázatai vannak. A hirtelen gyorsulás épp úgy hatással van a sérültre, mint a hirtelen fékezés. Így a közutakon közlekedve nemcsak arra kell figyelnünk, hogy elengedjük a mentőautót, hanem arra is, hogy azt ne kényszerítsük hirtelen fékezésre.

A városi csúcsforgalom az igazi kihívás a kéklámpás autóknak. Egy sávos út esetén lassú fékezéssel húzódjunk az út szélére akár mögöttünk, akár szemből jön az esethez siető mentő, rendőr vagy tűzoltó. Kétsávos út esetén folyamatos haladás esetén a belső sávot tegyük szabaddá, míg ha a forgalom lassú, akkor a két sáv szélére húzódva, a két sáv közötti utat tegyük szabaddá. Több forgalmi sáv esetén azonosítsuk be, melyik sávban halad a megkülönböztető jelzést használó gépjármű és próbáljuk az szabaddá tenni.

Fokozottan figyeljünk a forgalomra!

A nagyvárosi forgatagban átlagosan tízpercenként lehet szirénaszót hallani. Füleink szinte annyira hozzászoktak, hogy sokszor már észre sem vesszük, vagy tudomást sem veszünk róla. Emiatt sokszor nem csak a tudatlanság, a nemtörődömség, hanem a figyelmetlenség az akadályozó tényező.

Bár az autósok (a fent említett Magyar Suzuki megbízásából készült reprezentatív felmérés szerint) majdnem 98 százaléka biztonságos sofőrnek tartja magát, mégis, tízből nyolcan egyszerre több mindenre figyelnek (zenét hallgatnak, telefonálnak, az utazástervezőt vagy a gyermeküket figyelik, esznek, isznak), ami eleve megakadályozza, hogy időben reagáljanak a segítségnyújtókra.

Ne feledkezzünk meg a gyalogosokról és a kerékpárosokról sem! Ők is a közlekedés szereplői, de közlekedési moráljuk sokszor igen alacsony, számos esetben nem egyértelmű a reakciójuk. A segítők gyakran tapasztalják, hogy a gyalogosok, rolleresek és kerékpárosok fülhallgatóval közlekednek. Ez azért kritikus, mert így nem észlelik a hanghatással járó közúti szituációkat, így reagálni sem tudnak rájuk. Ezzel azonban nemcsak önmagukat, hanem másokat is veszélyeztetnek!

Fontos tehát, ha zenét hallgatunk legalább arra az időre hallkítsuk le, amíg át akarunk menni az úton, még zöld jelzés esetében is, hogy jól halljuk a körülettünk levő környezetet. Továbbá hogyha át akarunk menni gyalogosként a zebrán, ne szaladjunk át rajta és ne induljunk keresztül az úton kerékpárral, rollerrel, ha látjuk, halljuk közeledni a kéklámpás járművet, mert hamarabb odaérhet, mint gondolnánk. 

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!