Ha nem szeretnél lemaradni tartalmainkról, akkor lépj be a Twice.hu exkluzív Facebook csoportjába!
A fejünk mindig okkal fáj, a testünk így tudatja velünk, hogy valami nincs rendben. A fejfájás sajnos rengeteg dologra utalhat, mint ahogyan a kiváltó tényezők skálája is szinte végtelen. Fontos azonban figyelemmel követni ezt a panaszt, legfőképpen annak gyakoriságát és mértékét, esetenként pedig orvoshoz fordulni, ha már gyanús és elviselhetetlen.
Létezik egy úgynevezett fejfájás-térkép, mely segít meghatározni és orvosolni bizonyos kiváltó tényezőket. Mindössze annyi a dolgunk, hogy megnézzük a térképen azt a zónát, ahol a fájdalmat érezzük, és leolvassuk a neki megfelelő magyarázatot.
Magas vérnyomás
Ha úgy érezzük, mintha ráült volna valami a fejünkre, mintha satuként préselné össze a koponyánkat a fájdalom - főként a halántékok, a tarkó és a kisagyi zónában, akkor nagy valószínűséggel a vérnyomásunk szórakozik velünk. A fájdalom nem annyira erős, mint egy migrén (ezt ugyanis hányinger és hányás kíséri), inkább nyomásszerű, és sikeresen elmúlik egy aszpirintól vagy ibuprofen-alapú gyógyszertől.
Arc-/homloküreg-gyulladás
A légutak gyulladása gyakran okozhat fejfájást. Ezt általában valamilyen fertőzés, elhanyagolt megfázás, nem megfelelően kezelt influenza eredményezheti. Ebben az esetben a fejfájást gyakran láz kíséri, továbbá orrdugulás, fújásra sem takarodó szortyogás is felléphet, ami bizony gennyesedésre utalhat. Egyetlen megoldást az antibiotikumok vagy antihisztaminok jelentik, súlyosabb esetekben pedig a sebészeti beavatkozás.
Allergiák
Bizony allergia is okozhat fejfájást. Ebben az esetben orrdugulás és szem-irritáció is jelentkezhet. Az allergia-okozta fejfájás kizárólag a légúti allergiás reakciók miatt léphet fel - pollentől vagy portól, semmiképp sem étel-okozta panaszoktól. A gyógymód ezekre az antihisztamin, orrspray vagy enyhülést hozó injekció.
Szemtengelyferdülés és kancsalság
A szemproblémák is okozhatnak heves fejfájást, ilyen például a szemtengelyferdülés vagy a szemizmok működésében fellépő rendellenességek. Ebben az esetben a fájdalom a homlokon vagy a fej két oldalán jelentkezik. Az egyedüli és leghatékonyabb megoldás a panaszok enyhítésére a sebészeti beavatkozás, vagy mindenképp egy szemész-szakorvos felkeresése.
Ízületi gyulladás (arthritisz)
Bár általában a végtagok hajlataiban szokott fellépni ez a betegség, ízületi gyulladás jelentkezhet a nyakban is, aminek hatására begyulladnak a fejet behálózó vérerek, és fejfájást eredményeznek. Ez esetben a fájdalmat a tarkó és a nyaki zónában érezzük, ami mozgásra erősödik. A gyógymódot a gyulladáscsökkentők és izomlazítók jelentik, azonban hogy végleg megszüntessük, mindenképp dolgoznunk kell a helyes testtartáson, valamint a megfelelő testmozgáson.
Menstruáció
Igen, a menzesz is okozhat fejfájást, bár ez nem nevezhető egészségügyi problémának. A fájdalom jelentkezhet pár nappal a havi előtt, vagy alatta, esetleg utána, de még a ciklus közepén, a peteérés időszakában is. Kiváltó oka az ösztrogén-szint ingadozása. Ezt a típusú fejfájást kezelni lehet bármilyen fájdalomcsillapítóval, gyulladáscsökkentővel, de nem kell rögtön a legerősebb gyógyszert bevenni. Az is megtörténhet, hogy folyadékpótlásra magától elmúlik.
Másnaposság
Itt sem beszélhetünk messze sem betegségről, a macskajaj mégis kiérdemelt helyet kapott a fejfájás-térképen (aki egyszer átélte, biztosan érti, hogy miért). Ez egy lüktető fájdalom, melyet esetenként hányinger kísér. A kiváltó ok egyértelmű: a túlzásba vitt alkoholfogyasztás, ami az agyi erek kitágulásához és irritációjához vezet. Erre a megoldás elsősorban a mértékletesség, egyébként a sok folyadék és fruktóz fogyasztása hozhat enyhülést - a méz és a paradicsomlé a lehető legjobb orvosság a másnaposságra.
Fejfájást eredményezhet továbbá az intenzív testmozgás, megerőltető edzés és az orgazmus is. Ezek mind ugyanis izomösszehúzódással és az erek kitágulásával járnak együtt, ami fejfájásba torkollhat.