A Mars Sample Return büdzséje az eredetileg tervezett 4,4 milliárd dollár helyett 8-11 milliárd dollár lehet. A misszió akkora összegeket emészthet fel, hogy a Vénusz tanulmányozására irányuló küldetést már törölték is a pénzhiány miatt.
Az emberiség történetének egyik legkomplexebb űrmissziójának keretében robotizált űreszközök utaznának el a Marsra, hogy mintákat hozzanak el a Földre, az anyagok elemzése során a kutatók pedig akár az egykori élet nyomait is detektálhatják. A Mars Sample Return azonban most veszélybe került.
Ez átszámítva nagyjából 3874 milliárd forintot jelent, amely már más missziókat is veszélybe sodorhat. A Veritast, a Vénusz tanulmányozására irányuló küldetést például már törölték is a pénzhiány miatt.
A független testület szerint a Mars Sample Return egyszerűen irreális költségvetési számításokkal jött létre, jelenleg pedig nincs hiteles, egybevágó műszaki koncepció, sem megfelelő ütemterv, amely a várhatóan rendelkezésre álló pénzből megvalósítható lenne.
A projekt keretében azokat a mintákat hoznák el, amelyeket a Perseverance marsjáró összegyűjtött. Az anyagokat egy leszállóegység szedné össze, majd bocsátaná fel, hogy aztán a Mars körül keringve találkozzanak az Európai Űrügynökség szondájával. Az űreszköz végül elhozná a mintákat a Földhöz, a rakomány 2033-ban landolhatna.
Korábban a végül 2021 végén felbocsátott James Webb űrtávcsőnél is hasonló problémákkal szembesültek a NASA-nál: az eredetileg 1 milliárd dollárosra becsült misszió költségvetése végül megtízszereződött.