A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) megállapította, hogy számos, képalkotó diagnosztikai termékeket (azaz, MRI-, CT- és röntgenberendezéseket) gyártó és forgalmazó vállalkozás tanúsított jogsértő magatartást az "Egészségügyi eszközök energia-megtakarítást célzó beszerzésének támogatása" elnevezésű EU-s pályázathoz kapcsolódó közbeszerzési eljárásokban - számolt be a hivatal honlapján.


A GVH a cégekre összesen több mint 1,6 milliárd forintnyi bírságot szabott ki.

A versenyhivatali vizsgálat szerint 2015-ben az érintett cégek - azaz, a Siemens Healthcare Kft., a Siemens Termelő, Szolgáltató és Kereskedelmi Zrt., a GE Hungary Ipari és Kereskedelmi Kft., a PHILIPS Magyarország Kft., a HOGE Orvosi Műszer Kft., a Premier G. Med Kft., az Euromedic Technology Kft., a Chemium Zrt. ,,f.a.", a Medirex Zrt., valamint a Mediszer Kórháztechnika és Kereskedelmi Kft. - felosztották egymás között a Környezet és Energia Program keretében kiírt közbeszerzéseket. Egységesen és folyamatosan tanúsított versenykorlátozó magatartásuk ráadásul az egyik legsúlyosabb versenyjogi jogsértésnek minősül. A legnagyobb bírságokat a GE Hungary Kft.-re (341 millió Ft), a Premier G. Med Kft.-re (308 millió Ft) és az Euromedic Technology Kft.-re (közel 300 millió Ft) vetette ki a Versenyhivatal.

A 444.hu 2018 elején írt arról, hogy a GVH 2016 áprilisa óta vizsgálódik egy hatalmas, több tízmilliárd forintos kartell ügyében. A Versenyhivatal meg is nevezett két embert, akiket a kartell hátterében sejtett, az egyik Harmat Sándor, Nagy Anikó későbbi egészségügyi államtitkár bizalmasa, a másik pedig Maróth Gáspár, aki Orbán Viktor miniszterelnök személyes tanácsadója volt az első Fidesz-kormány idején, majd kormánybiztossá is kinevezték a 2018-as választási győzelem után. Maróth kötődik a kartellgyanú által érintett egyik céghez is, amiben azóta megjelent Homolya Róbert felesége is. Homolya korábban a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára volt, most pedig a MÁV vezérigazgatója.

Volt, aki még bírságot sem kapott

A GVH szerint az eljárásban több vállalkozás is aktívan együttműködött a hatósággal. Három cég önként jelentette be jogsértő magatartását, és arra bizonyítékokat is szolgáltatott. Az ezt elsőként megvalósító MediszerKft.-vel szemben a hatóság mellőzte a bírság kiszabását, és ugyanezért csökkentette a Siemens Healthcare Kft. bírságát 40 százalékkal. A versenyhatóság nem fogadta el a HOGE Kft. engedékenységi kérelmét, de 30 százalékkal csökkentette a vállalkozásra kirótt bírságot, mert az elismerte jogsértését, és lemondott jogorvoslati lehetőségéről is. A GVH több más vállalkozás esetében is jelentősen enyhítette a bírságokat az egyezségi eljárásra tekintettel.

A közlemény szerint a két bírságcsökkentő tényező - az engedékenység és a részvétel az egyezségi eljárásban - összeadódik, így a Siemens Healthcare Kft. összességében 70 százalékos bírságcsökkentésben részesült együttműködő magatartásának köszönhetően.

A többi vizsgált céggel szemben a GVH megszüntette az eljárást.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!