Jövőre az eddigi 6,58 milliárd helyett 8,37 milliárd forintot kell befizetnie a fővárosnak az agglomerációs közösségi közlekedés költségeibe. Az erről szóló kormányrendelet szerda éjjel jelent meg a Magyar Közlönyben és a Telex szúrta ki.
A HÉV- és az agglomerációs buszjáratok még Tarlós István regnálása alatt kerültek a fővárostól az államhoz. Az átadáskor a főváros a 72 milliárd forintos vagyonért alig három milliárd forintot kapott.
A buszok és hévek működtetésébe egy 2016-os megállapodás szerint a fővárosnak is be kell szállnia, mert azok Budapesten belül is szolgáltatnak. A kormány szerint jövőre és 2022-ben magasabbak
lesznek a közösségi közlekedés költségei, ezért úgy látják indokoltnak, hogy a főváros az eddigi 2,16 helyett 3 milliárd forintot fizessen évente a buszok szolgáltatásáért, és
az eddigi 4,42 milliárd helyett 5,29 milliárddal járuljon hozzá a hévek működtetéséhez.
Az utóbbi időszakban a járvány elleni védekezésre hivatkozva a kormány egyre több bevételt vett el az önkormányzatoktól. Legutóbb az iparűzési adót felezték meg, ami leginkább Budapestnek fáj, hiszen a főváros bevételeinek jó része innen származik. Miközben egyébként az iparűzési adót, ami az önkormányzatokhoz folyna be, megfelezik, arra hivatkozva, hogy ez segít a cégeknek, a kamarák díját behajtják a cégeken.
Kapcsolódó
Ez nem segítség, hanem bosszú, és Orbán felelős a következményeiért
Orbán Viktor nem a járvány gazdasági hatásait akarja kezelni, hanem nyerni akar 2022-ben.