A Brüsszelben zajló európai uniós csúcsértekezleten hétfő hajnalban lezárultak az Európai Tanács elnöke, Donald Tusk által kezdeményezett kétoldalú megbeszélések, amelyet követően Tusk még szűk körű konzultációra hívta Angela Merkel német kancellárt, Emmanuel Macron francia elnököt, Mark Rutte holland miniszterelnököt és Pedro Sánchez spanyol miniszterelnököt - közölték az ülés részleteit ismerő diplomáciai források.

Mivel a tagállami vezetők vasárnap esti első megbeszélésükön nem értek el előrelépést, Donald Tusk éjjel 11 órakor felfüggesztette a rendkívüli EU-csúcstalálkozót, hogy kétoldalú megbeszéléseket folytasson a tagállamok vezetőivel.

Tusk mintegy hat órán keresztül tárgyalt egyenként az uniós 28 országnak vezetőjével, hogy tisztább képet kapjon a jelöltek személyét érintő tagállami preferenciákról.

Diplomáciai források közlése szerint továbbra sem világos, hogy az ötös körben folytatott tanácskozást követően, várhatóan hamarosan újrakezdődő teljes uniós tanácskozáson konszenzusra tudnak-e jutni az uniós intézmények vezető tisztségeit illetően.

A Politico egy diplomatától úgy értesült, hogy amennyiben nem jutnak döntésre, az újonnan alakuló Európai Parlament második plenáris ülését megelőzően, július 15-én újabb csúcstalálkozóra kerülhet sor.

A tagországok állam-, illetve kormányfői vasárnap este kezdtek rendkívüli találkozót Brüsszelben, ezen egyetlen napirendi pontként a főbb EU-intézmények vezetői tisztségeinek betöltéséről tárgyalnak.

Ahogy arról vasárnap beszámoltunk, Orbán Viktor levelet írt Joseph Daulnak, az Európai Néppárt elnökének, miután a híradások arról számoltak be, hogy kompromisszumos megoldásként Frans Timmermans holland szociáldemokrata jelölt kerülhet az Európai Bizottság élére a néppárti Manfred Weber helyett.

Tényleg elbukott Manfred Weber?

És Timmermans is? Lehet, hogy csak nyár végére lesznek vezetői az európai intézményeknek.

A levélben Orbán beismerte, hogy a Fidesznek semmiféle befolyása nem lehet a Néppárt politikájára, mivel hogy a párt tagsága jelen pillanatban fel van függesztve, de fontosnak tartotta elmondani, hogy szerinte történelmi hiba lenne, ha a Néppárt a holland politikust támogatná.

Ezt követően a Politico vasárnap este már arról írt, hogy a Néppárt tagjai fellázadtak az ötlet ellen és már Donald Tusk a kompromisszum állítólagos kitalálója sem vár megoldást a mai csúcson. A Politico információi szerint kompromisszumos jelöltként ismét előkerült a dán Margrethe Vestager versenyjogi biztos és a francia Michel Barnier, Brexit-ügyi főtárgyaló neve is.

(MTI, kiemelt kép: Europress/Virginia Mayo/AFP)


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!