Az amerikai járványügyi központ kutatói szerint emberről emberre terjedt egy ritka vírus Bolíviában, amely vérzéses lázat okozhat, írja a Guardian.
A kutatók szerint 2019-ben két fertőzött beteg adta át a Chapore-vírust három egészségügyi dolgozónak a de facto főváros La Pazban. Az egyik páciens és két egészségügyi dolgozó később meghalt.
Eddig mindössze egyetlen egyszer dokumentáltak ehhez hasonló gócpontot a világon, még 2004-ben a szintén bolíviai Chapare régiójában.
A kutatásunk megerősítette, hogy egy fiatal rezidens, egy mentőorvos és egy gasztroenterológus megfertőződött a vírussal, miután érintkezett a betegekkel. Úgy gondoljuk, hogy a testnedv lehetett a vírus terjesztője
- közölte Caitlin Cossaboom, a CDC epidemiológusa.
A vírust patkányok hordozzák, és képesek átadni az embereknek. A vírusok nagy általánosságban testnedvvel terjednek, és könnyebb megfékezni a terjedésüket, mint például a légúton terjedő koronavírust.
A pácienseknek láza és gyomorfájdalma volt. hánytak és fájtak a szemeik. Mivel nincs gyógyszer a betegségre, csak intravénás eljárásokkal tudták kezelni őket. Amikor kiderült, hogy ők adták át az egészségügyi dolgozóknak a fertőzést, a tudósok nagyon meglepődtek.
A lap cikke szerint a felfedezés emlékeztetőül szolgál, hogy a tudósok újabb emberre veszélyes vírusokat próbálnak beazonosítani, miközben szinte az egész járvány a koronavírus-járvánnyal küzd.