A domoinsav egy alga virágzása miatt termelődik az Egyesült Államok nyugati partjainál. Naponta több száz fóka szokatlan viselkedését jelentik a strandolók.
Egyre agresszívabbak lehetnek az eddig meglehetősen békés oroszlánfókák Kalifornia partjainál, írja az IFL Science. Az állatok viselkedésének változása egy alga virágzásával áll kapcsolatban a tudósok szerint.
Azt kérik a strandolóktól, hogy figyeljék a fókákat, és lehetőleg kerüljék a furcsán viselkedő példányokat, melyek például lóbálják a fejüket, habzik a szájuk, vagy egyéb görcsös tüneteket produkálnak. Ezek ugyanis a domoinsav-mérgezés jelei lehetnek, ami az agyat károsító idegméreg.
A domoinsavat a mikroszkopikus Pseudo-nitzschia alga termeli a virágzása során, amit a kis halak fogyasztanak. Amennyiben a halakban kellő mennyiség rakódik le, úgy az idegméreg bekerülhet a nagyobb állatok, köztük a fókák szervezetébe is. A toxin megtámadja az agyat és a szívet, görcsöket és szívelégtelenséget okoz. Normális esetben a méreg egy idő után kiürül az állat szervezetéből, de az ismétlődő bevitel, vagyis a fókák esetben a mérgezett halak folyamatos fogyasztása maradandó károsodást és halált okozhat.
Június végén a fókák a Los Angeleshez közeli Csatorna-szigetek partjaira költöznek, ahol világra hozzák kölykeiket. Idén azonban az El Nino kezdete és az éghajlatváltozás miatt mindez egybeesett a halálos algaméreg termelődésének szezonjával is.
A domoinsav az emberekre is hatással lehet, ha elfogyasztják. Ez okozza az úgynevezett amnéziás kagylómérgezést (ASP), melyet a méreggel szennyezett kagylók fogyasztása okoz. Az ASP rosszulléthez, hasmenéshez, szédüléshez, fejfájáshoz, tájékozódási zavarhoz és rövid távú memóriavesztéshez vezethet. Súlyos esetekben a mérgezett embereknél görcsök, gyengeség, bénulás és akár halál is előfordulhat.