Nem volt botrányoktól mentes a Gladiátor sztárjának élete, aki már gyerekkorában eldöntötte, világhírű színész lesz, e céljának elérését pedig még híresen rossz természete sem tudta meggátolni. A pápa ördögűzője főszereplője ezen a héten ütős filmmel tér vissza a vásznakra.
Az új-zélandi születésű Russell Crowe ma, április 7-én tölti be az egy híján 60-at, e majdnem kerek szülinap alkalmából pedig úgy gondoltuk, érdemes megvizsgálni, hogyan lett a színészi és zenei karrierről álmodozó kis srácból Hollywood egyik legjobban fizetett színésze.
Mindössze 16 éves volt, amikor otthagyta az iskolát, hogy teljes mértékben a színészi pályára összpontosítson. Színházban dolgozott, és helyi produkciókban játszott, amelyek elősegítették, hogy a közösségének elismert művésze legyen. Miután ausztrál filmekben nyújtott kiemelkedő alakításokat, az 1990-es években az USA-ba költözött, hogy Hollywoodban próbálja ki magát. Amellett, hogy hét számjegyű fizetéseket kapott, 2001-ben elnyerte az Oscar-díjat, és a csúcsra ért.
Bár a színészi karrierje kezdetén nehezen talált munkát, elkötelezettsége és kitartása az 1990-es és 2000-es évek egyik legkeresettebb filmsztárjává tették. A 2010-es évek nem tettek jót a karrierjének (ráadásul híresen nehéz természete sem volt a segítségére), de sosem tűnt el a süllyesztőben, továbbra is fel-felbukkan kiemelt projektekben.
Egy kis protekció
Russell Ira Crowe 1964. április 7-én született Új-Zélandon olyan szülők (John Alexander Crowe és Jocelyn Yvonne Wemyss) gyermekeként, akik vendéglátósok, pontosabban cateringesek voltak, vagyis filmforgatásokon gondoskodtak a stáb kosztoltatásáról, főként Wellingtonban. Crowe ráadásul egyéb ponton is kötődött a filmkészítéshez, mivel anyai nagyapja, Stan Wemyss operatőrként dolgozott, második világháborús felvételeiért prominens díjakat is kapott.
Az édesanyjának keresztapja volt ugyanis a széria producere, így sikerült a kis Russellt beprotezsálni egy néhány soros szerep erejéig (egy árvát alakított) az egyik epizódba, amelyben a sorozat sztárjával, Jack Thompsonnal (akit a legtöbben a Star Wars-filmek Cliegg Larsaként ismernek) játszott együtt.
Ausztráliában a Sydney Boys gimiben tanult, mielőtt a családja 1978-ban, 14 éves korában visszaköltözött Új-Zélandra. Középiskolai tanulmányait az Auckland Grammar Schoolban folytatta, 16 évesen azonban úgy döntött, otthagyja a sulit, hogy színészi ambícióit kövesse. A Rocky Horror Picture Show című darabban kapott szerepet: két évig játszott a produkcióban, sőt, turnézott is az ausztrál társulattal.
Fiatalon azonban nem csak a színészet érdekelte, a hírnévhez a zenei karrier is elveztheti az embert, Rusty (Crowe kedvelt beceneve a Russ mellett) pedig jó barátja, Tom Sharplin assisztálásával az 1980-as évek elején kezdte meg zenei pályafutását Russ Le Roq művésznéven. Több kislemezt adott ki Új-Zélandon, köztük az I Just Wanna Be Like Marlon Brando (Olyan szeretnék lenni, mint Marlon Brando) címűt. Crowe 1992-ben alapította a 30 Odd Foot of Grunts nevű hattagú ausztrál rockbandát, amelyben ő volt az énekes. 2005-ös feloszlásukig három stúdióalbumot is kiadtak.
Feltűnt a Szomszédokban
Crowe 21 évesen hagyta ott Új-Zélandot, és visszatért Ausztráliába, azzal a szándékkal, hogy jelentkezzen a National Institute of Dramatic Art nevű drámasuliba. "Egy színházi darabban dolgoztam, és beszéltem egy fickóval, aki akkoriban a NIDA technikai részlegének vezetője volt. Megkérdeztem tőle, mit gondol arról, hogy három évet töltenék a NIDA-nál. Azt mondta, időpocsékolás lenne. »Már úgyis azt csinálod, amit ott tanulnál, sőt, életed nagy részében ezt csináltad, szóval nincs mit tanítani neked, maximum rossz szokásokat."
Crowe 1987-ben kapott szerepet az egyik legismertebb ausztrál sorozatban, a Neighborsben, vagyis a Szomszédokban (amelyben egyébként olyan, később nagy sztárrá lett színészek tűntek fel többek között, mint Margot Robbie, Kylie Minogue, Jason Donovan, Guy Pearce, Natalie Imburglia, Jesse Spencer, Ben Mendelsohn, Bella Heathcote, Dave Bautista és a három fivér: Chris, Liam és Luke Hemsworth.
Zsinórban három Oscar-jelölés
Crowe ezután úgy gondolta, a Romper Stomper által ráirányított reflektorfényt kihasználva Hollywoodban próbál szerencsét, ezért nem sokkal később áttette székhelyét az Egyesült Államokba, ahol első szerepét az 1995-ös Gyorsabb a halálnál című Sam Raimi-filmben játszotta Sharon Stone, Gene Hackman és Leonardo DiCaprio partnereként. Bár a western mérsékelt sikert aratott, azért megalapozta az álomgyári karrierjét, néhány felejthető film (Sid 6.7 – A tökéletes gyilkos, Keleti harc, Különös varázslat) után ugyanis jött az 1997-es Szigorúan bizalmas, amit a legjobb film Oscar-díjára is jelöltek, két évvel később pedig, az 1999-es A bennfentesért megkapta első Oscar-jelölését a legjobb férfi főszereplők közt.
Ezt jól mutatja, hogy amíg a Gladiátorért 5 millió dollárt kapott, következő, 2001-es filmjével, az Egy csodálatos elmével (amelyért zsinórban harmadszor jelölték a legjobb férfi főszereplők Oscar-kategóriájában) már 15 milliót vághatott zsebre. Ebben az időszakban olyan filmekben tűnt fel, mint a magánéleti botrányokkal tarkított Túszharc (2000), a Kapitány és katona – A világ túlsó oldalán (2003), A remény bajnoka (2005), a Bor, mámor, Provence (2006), a Börtönvonat Yumába (2007), az Amerikai gengszter (2007), a Hazugságok hálója (2008) vagy A dolgok állása (2009).
„Könnyű volt híresnek lenni”
Színészünk egy a PEOPLE magazinnak adott interjújában visszemlékezett azokra az időkre, amikor a Gladiátort követően a figyelem középpontjába került, s elmesélte hogyan kezelte ezt az Oscar-díj után. "Jó móka volt a hírnév. Az egész csak annyit jelentett, hogy ha bementél egy étterembe, a főpincér örömmel üdvözölt. Ha egy szállodában foglaltál szállást, kaptál egy magasabb kategóriájú lakosztályt, ha volt ilyen. Akkoriban könnyű volt híresnek lenni” – mesélte.
A szerelem nagyjából egy évig tartott, mivel 2001-ben Crowe újra összejött az exével, Danielle Spencer színésznővel (akivel még 1989-ben ismerkedtek meg a The Crossing című közös filmjük forgatásán), két évvel később, 2003 áprilisában pedig össze is házasodtak. Az esküvőre Crowe szarvasmarhabirtokán került sor az új-dél-walesi Nana Glenben. Két fiuk született: Charles (2003. december 21-én) és Tennyson (2006. július 7-én). Russell és Danielle 2012 októberében jelentették be a szakításukat, a válásukra azonban csak 2018 áprilisában került sor, azóta pedig Crowe hivatalosan a szinglik táborát erősíti.
Terroristacélpont lett
Russell 2005-ben a GQ Australia nevű magazinnak mesélte el élete talán legszürreálisabb történetét: állítása szerint Oszáma bin Láden al-Kaida terrorszervezete akarta kiiktatni őt.
"Valami olyan felvételről beszéltek, amit egy francia rendőrnő rögzített, azt hiszem, Líbiában vagy Algírban... Arról volt szó, hogy ismert amerikaiakat tüntetnek el egyfajta kulturális destabilizációs terv részeként." A fenyegetés miatt Crowe élete megváltozott, s két későbbi, ismert filmje, az Egy csodálatos elme, valamint a Kapitány és katona forgatásán extra biztonságra volt szüksége. "A mai napig fogalmam sincs, hogy mi a fene volt ez az egész. Csak annyit tudok, hogy megérkeztem a Los Angeles-i szállodámba, ahogy korábban számtalanszor, elkezdtem kipakolni, majd kopogtak az ajtón, és egy csapat FBI-os fickó le akart ülni velem tárgyalni valamiről. Aztán majdnem két éven keresztül nagyjából mindenhova elkísértek. Emlékszem, amikor elmentem a Golden Globe-díjátadóra, vagy 16 biztonsági ember volt velem. Nem is tudom, pontosan miért, nem közöltek velem részleteket. Persze az emberek azt mondták: »Nézzétek, azt hiszi, hogy ő a kiba**ott Elvis.« Aztán egy nap egyszerűen nem voltak ott többé."
Erőszakos múlt
Bár Crowe 1999 és 2005 között a sztársága csúcsán volt, elterjedt róla, hogy nem könnyű kijönni vele, nehéz természete van, ezt pedig alátámasztotta az is, hogy csak ebben az időszakban négy erőszakos cselekedetéről is beszámoltak a lapok. 1999-ben például dulakodásba keveredett a Coffs Harbour-i Plantation Hotelben, amit egy biztonsági kamera rögzített. Két férfi akkor a videót felhasználva megpróbálták megzsarolni a színészt. 2002-ben állítólag Eric Watson üzletemberrel verekedett egy japán étteremlánc, a Zuma londoni egységében, a bunyót pedig Ross Kemp angol színész szakította félbe.
A recepciós az arcán szenvedett sérülést. A letartóztatása után Crowe bűnösnek vallotta magát, és feltételesen szabad lábra helyezték. A tárgyalás előtt végül sikerült megegyeznie Estradával, a feltételeklet azonban nem hozták nyilvánosságra, de egy hat számjegyű összegről számoltak be.
A telefonos incidens általánosságban negatív hatással volt Crowe közmegítélésére, aki 2010 novemberében, a tévés újságíró Charlie Rose-nak adott interjújában kommentálta is a folyamatos médiafigyelmet: "Azt hiszem, ez kitörölhetetlenül megváltoztatott engem. Ez egy nagyon-nagyon jelentéktelen ügy volt, a bolhából elefántot csináltak. Több erőszakot követtek el rajtam a várakozó újságírók az autó és a tárgyalóterem közötti sétám során, mint bármi, amit valaha tettem... Mindez pedig elég nagy hatással volt rám pszichológiailag." Később David Letterman talkshow-jában azt mondta, hogy a telefonos eset "talán a legszégyenteljesebb helyzet volt, amibe valaha is belekeveredett.”
A munka soha nem érhet véget
A Gladiátor után Crowe szilárd munkakapcsolatot alakított ki a rendező Ridley Scott-tal, akivel később együtt forgatta a Bor, mámor Provence-t, az Amerikai gengsztert, a Hazugságok hálóját, valamint a 2010-es Robin Hoodot, amiben Russell alakította a hírhedt törvényenkívülit, és 20 millió dolláros gázsit kapott a főszerepért. A 2012-es A nyomorultakkal is sikert aratott, egy évvel később pedig a szuperhősfilmek világába is belépett, amikor eljátszotta Superman apját Az acélemberben (2013). Igaz, ezek már inkább mellékszerepek voltak, a szupersztársága pedig ebben az évtizedben meg is torpant egy kissé, kisebb filmekben vagy nagyobb filmek kisebb szerepeiben (pl. Az acélember, Téli mese, A múmia, Thor – Szerelem és mennydörgés) tűnt fel később.
2014-ben pedig kipróbálta magát a kamera mögött is, amikor megrendezte az Akihez beszél a föld című filmet, tavaly pedig a Poker Face című akciókrimit vezényelte le a saját főszereplésével.
Akárhogy is, Crowe előjegyzési naptára továbbra is tele van, e hónapban egy tőle viszonylag szokatlan műfaban, a horrorban próbál szerencsét A pápa ördögűzőjével, és ezen a vonalon halad tovább az idei The Georgetown Projecttel is, majd ismét egy szuperhősfilmben láthatjuk, a 2023 októberében vásznakra kerülő Kraven the Hunterben, amit egy katonákról szóló akciófilm, a Land of Bad kvöet majd.
Ha pedig valaki a minőséget, a nagyívű színészi alakításokat hiányolná tőle, azért fontos megjegyezni, hogy Crowe nem is olyan régen, három évvel ezelőtt kapott Golden Globe-díjat A legharsányabb hang című sorozatért, amelyben a szexuális zaklatásaiba belebukó Fox News tévévezért, Roger Ailest alakítja. Szóval nem szabad még leírni őt, úgy tűnik, a hatodik x betöltése (ami jövőre esedékes) után is a filmrajongók mindennapjainak része lesz.