Idén márciusban írtuk meg, hogy élő állatokat boncoltak a keszthelyi Vajda János Gimnázium biológia szakkörében. Az iskolából akkor távozott a szakkört vezető tanár, amikor kiderült, hogy az ügyet kirobbantó hvg.hu foglalkozik az üggyel.
A szakkörön a legkülönfélébb állatokat boncolták fel attól függően, hogy a biológiatanár éppen mit tudott szerezni - volt nyúl, skorpió, gőte, papagáj, tengerimalac, vaddisznófej, és az is előfordult, hogy élő denevért vitt a tanár, vagy árammal vizsgálták az élő béka reflexeit. A szakkörökbe, ahová 13 éves kortól jártak gyerekek, a szomszédos katolikus iskola tanulóit is bevonták. Ez több szülőnél is kiverte a biztosítékot, egyikük írásbeli panaszt is tett.
Lezárták a nyomozást
A portál megtudta, hogy az élveboncolásnak semmilyen következménye nem lett: a Keszthelyi Rendőrkapitányság június elején megszüntette a nyomozást, mert szerintük a "tárgyát képező cselekmény nem bűncselekmény." Arra hivatkoztak, hogy beszerezték az Állatkísérleti Tudományos Etikai Tanács hivatalos állásfoglalását a szakkörön megvalósított "boncolások és leölések tekintetében", ez pedig az volt, hogy "a biológiai szakkör keretében állatokkal kapcsolatos oktatási célú demonstráció nem minősül állatkísérletnek".
A lapnak nyilatkozott a számos állatkínzási ügyet kezdeményező Állatmentő Szolgálat munkatársa, Némedi Edina, aki nem érti, hogy a rendőrség a nyomozás során miért azzal foglalkozott a rendőrség, hogy hivatalosan állatkísérletnek minősül-e a keszthelyi gimnázium szakkörében folytatott boncolás.
Némedi Edina elmondésa szerint azonnal kezdeményezték a kormányhivatal eljárását, mert
ez a szervezet vizsgálhatja, hogy egy oktatási intézményben lehet-e szervezetten élő vagy akár korábban megölt állatokat darabolni 'oktatási céllal'. Ebből a szempontból fontos lehet, hogy a szakkörön folyó tevékenységet hogy minősítik. De az eljárás állatkínzás vétsége miatt indult, a szintén releváns állatvédelmi törvény pedig generálisan tiltja a szükségtelen, fájdalmat okozó beavatkozásokat, bántalmazást.
Ezért szerinte a törvény alapján gerinces állatok bántalmazását kellett volna vizsgálni, hiszen a hvg.hu birtokába került videó tanúsága szerint - amelyen egy élő, csipogó kiscsirkát nyitnak fel - , a diákok elmondása alapján más állatokat is boncoltak. Ráadául ha már halott állatokat adtak a tizenéveseknek, akkor is felmerül, ezeknek az életét ki és hogyan oltotta ki. Az állatvédő hozzátette: a Zala Megyei Kormányhivatal a mai napig hallgat ennek az eljárásnak az eredményéről.