A felfedezés az emberi rákgyógyászatban is hasznos lehet. A háború azonban hátráltatja a kutatás folytatását.


A New York Post megdöbbentő kutatási eredményekről számolt be. Az csernobili zónában kóborló mutáns farkasok ráknak ellenálló genomokat fejlesztettek ki, amelyek kulcsfontosságúak lehetnek az emberek számára a halálos betegség elleni küzdelemben. A vadon élő állatoknak sikerült alkalmazkodniuk és túlélniük a magas sugárzási szintet, amely a csernobili atomerőmű atomreaktorának 1986-os felrobbanása után sújtotta a területet.

Az emberek elhagyták a területet, és egy 2500 négyzetkilométeres zónát lezártak, ami azóta is érintetlen. Azonban a nukleáris katasztrófa óta eltelt közel 38 évben a vadon élő állatok visszaszerezték a területet, beleértve a farkasfalkákat is,

Cara Love, Shane Campbell-Staton laboratóriumának evolúcióbiológusa és ökotoxikológusa a Princeton Egyetemen, azt tanulmányozta, hogyan fejlődtek a mutáns farkasok, hogy túléljék radioaktív környezetüket, és eredményeit az Integratív és Összehasonlító Biológiai Társaság éves találkozóján mutatta be Seattle-ben, Washington államban a múlt hónapban. 2014-ben Love és kollégái bementek a csernobili tiltott zónába, és sugárzásmérőkkel felszerelt GPS-nyakörveket helyeztek a vadon élő farkasokra. Vért is vettek az állatoktól, hogy megértsék a rákot okozó sugárzásra adott válaszaikat. A speciális nyakörvekkel a kutatók valós idejű méréseket kaphatnak arról, hogy hol vannak a farkasok, és mennyi sugárzásnak vannak kitéve.

A csernobili farkasok immunrendszere különbözött a normál farkasokétól, hasonlóan a sugárkezelésen átesett rákos betegekéhez. Love rámutatott a farkas genomjának bizonyos régióira, amelyek ellenállónak tűnnek a megnövekedett rákkockázattal szemben, állítja a közlemény.

A kutatás kulcsfontosságú lehet annak vizsgálatában, hogy az emberi génmutációk hogyan növelhetik a rák túlélésének esélyét, illetve segít jobban megérteni számos ismert génmutációt, mint például a BRCA, amelyek rákot okoznak.

Sajnos Love munkája némileg megrekedt, mivel ő és kollégái nem tudtak visszatérni a csernobili tiltott zónába - először a COVID-19 járvány, most pedig az Oroszország és Ukrajna között zajló háború miatt.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!