A várakozások szerint az Y-, a Z-, és az Alfa-generáció tagjai már arra készülhetnek, hogy 25 évnél is hosszabb ideig lesznek nyugdíjasok. Hollandiában 2025-től már teljes mértékben a nyugdíjazás időpontjában várható további átlagos élettartam alapján határozzák majd meg a korhatárt.
Egy magyar férfi átlagosan 13-14 évig, egy magyar nő 20-21 évig nyugdíjas. A 65 éves életkort a férfiak 73 százaléka, a nők 87 százaléka éli meg – ismertette az adatokat hírlevelében Farkas András a nyugdíjguru.hu alapítója.
A következő évtizedekben még tovább nőhet a nyugdíjban töltött idő, miután az időskorban várható további élettartam is emelkedik, így az Y-, a Z-, illetve az Alfa-generáció már arra készülhet, hogy 25 évnél is hosszabb ideig lesznek nyugdíjasok. Ennek megfelelően az EU majdnem minden olyan tagállamában tervezik a nyugdíjkorhatárok emelését, ahol a korhatár nem éri el jelenleg a 65 évet.
Azok az uniós tagállamok, amelyekben jelenleg is 65 év vagy ennél is magasabb a nyugdíjkorhatár, a jövőbeni emelési terveiket jellemzően a 60 vagy 65 éves korban várható további élettartam alakulásától teszik függővé, ez a rendszer működik már 13 tagállamban.
Svédországban például jelenleg 63 és 69 év között lehet igényelni a nyugdíjat, azonban minél korábbi életkorban igényli valaki, annál kisebb lesz a nyugdíja a várható további élettartamtól függő életjáradék-osztók alkalmazása következtében. Eközben Hollandiában a nyugdíjkorhatár 2024-ben 67 évre nő, de 2025-től teljes mértékben a nyugdíjazás időpontjában várható további átlagos élettartam függvénye lesz majd.
A 65 éves életkorban várható további élettartamtól azonban természetesen bármikor függővé tehető a magyar nyugdíjkorhatár alakulása is - zárta gondolatait Farkas András.