Egy új tanulmány alapján mintegy 57 százalékkal gyorsabban olvad a földi jégkészlet, mint három évtizeddel ezelőtt - írja az MTI. A kutatók 1994 és 2017 közötti műholdas adatokat, helyszíni méréseket és számítógépes modelleket használtak vizsgálatukhoz.
A becslések szerint összesen nagyjából 28 billió tonnányi tengeri tengeri jég, jégmező és gleccser tűnt el az 1990-es évek közepe óta.
"Még minket is meglepett, megkora volt a növekedés mindössze 30 év alatt" - mondta Thomas Slater, a Leedsi Egyetem glaciológusa. A szakértő kiemelte, régóta egyértelmű a helyzet azok számára, akiket a gleccserek látnak el ivóvízzel vagy akiknek a téli tengeri jég védi a házait a viharoktól, ma azonban már a többiek figyelmét is elkezdte felkelteni a probléma.
Az Antarktiszon, Grönlandon és a magas hegységekben olvadó jég annyi vízzel növelte a globális tengerszintet ebben a három évtizedben, hogy az átlagosan 3,5 centimétert emelkedett. A hegyvidéki gleccserek az éves jégolvadás 22 százalékáért felelősek, ami azért feltűnő, mert a hegyi jégfolyamok csak nagyjából 1 százalékát teszik ki a szárazföldi jégfelületnek.
Több mint 40 év műholdas felvételei alapján az Északi-sarkvidék nyári tengeri jegének kiterjedése tavaly a második legkisebb volt. Ahogy a tengeri jég eltűnik, a helyén maradó sötét vízfelület több napsugárzást nyel el, ami tovább melegíti a térséget. A világ légkörének hőmérséklete körülbelül 1,1 Celsius-fokkal nőtt az ipari forradalom előtti időkhöz képest, az Északi-sarkvidék melegedési üteme viszont az utóbbi 30 évben több mint kétszerese volt a globális átlagnak.