Kérdés: Voltaképpen bárki, egy többször súlyos, a hatóságok szerint is törvénysértő cselekményeket elkövető személy, illetve valaki, akinek a tulajdonában és ügyvezetése alatt álló cég lépte át többször a törvényesség határát, lehet tisztségviselő a BKIK-ban?
Válasz: A jelenlegi szabályozás mindezt sajnos lehetővé teszi.
Ez a levelezés zajlott köztünk és az egyik legnagyobb befolyással bíró hazai gazdasági érdekképviselet, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara kommunikációs vezetője között.
Történt ugyanis, hogy pár nappal ezelőtt a volt kereskedelmi miniszteri biztos, fideszes parlamenti képviselő, Szatmáry Kristóf anyját, Szatmáry-Jähl Angélát választották a BKIK kereskedelmi tagozatának élére.
Arra a posztra, amelyről pont a BKIK hívta vissza bő két évvel ezelőtt, miután etikai vizsgálatuk arra jutott, szabályzatuk alapján Szatmáry-Jähl Angéla alkalmatlan a kereskedelmi tagozati elnöki poszt és a küldötti pozíció betöltésére, mert évekkel korábban közokirat-hamisításért jogerősen elítélte és próbára bocsátotta a bíróság.
Most tehát szemet hunytak mindazok felett, amelyek miatt két éve eltávolították a posztról. Ehhez ráadásul az alapszabályt sem változtatta meg a BKIK vezetése - válaszolta kérdésünkre a kommunikációs vezető. Azzal magyarázta a történteket, hogy
a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara egy alulról szerveződő, demokratikus szervezet, így tagjainak, küldöttjeinek jogukban áll azt választani tagozati elnökükké, akit a legalkalmasabbnak tartanak és a legtöbb voksot kapja.
Márpedig, magyarázta, Szatmáry-Jähl Angéla jelölése szabályos volt, a szavazatok többségét megkapta, így ő tekinthető a kereskedelmi tagozat elnökének. Igaz, nem volt nehéz dolga, mert eleve egyedül indult a tagozati elnöki posztért (és végül 95 százalék szavazott rá).
Zűrös ügyek a közelmúltból
De nem csak a saját etikai vizsgálatára és akkori döntésére hányt fittyet a BKIK. Azóta kiderült, hogy a Szatmáry család egyik cégében, a zöldség-gyümölcs kereskedelemmel foglalkozó Szatmáry Kft.-ben tavaly a hatóságok feketemunkást fogtak, fenn is van ezért a cég a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szégyenfalán.
Ebben a cégben akkor Szatmáry-Jähl Angéla résztulajdonos és ügyvezető volt, és most is az. Ugyan állították Szatmáryék, hogy megfizették a rájuk kirótt bírságot, a cég gazdálkodásáról leadott beszámolóban ennek nyomát nem lehet felfedezni. Ugyanez a cég volt az, amelyről idén év elején próbavásárlásainkkal, videófelvételekkel mutattuk meg, hogy sokszor elmulasztotta a nyugtaadást.
Az ügyészség igazolva látta állításainkat, szerintük is szabálytalankodott a szóban forgó cég, noha az akkor pont kereskedelmi miniszteri biztosi pozícióban is levő, a cégben résztulajdonnal is bíró Szatmáry Kristóf hazugsággal és manipulációval vádolta lapunkat, de kérdéseinkre nem kívánt válaszolni, inkább menekült előlünk.
A fideszes politikus nem sokkal azután, hogy lebuktattuk a boltjukat, kiszállt a vállalkozásból, maradt benne anyja és testvére.
Beették magukat a BKIK-ba
A BKIK sokáig Szatmáryék felségterülete volt:
- Szatmáry Kristóf 2008 és 2016 között a BKIK elnöke volt, aztán két és fél éve hangos botrányok közepette lemondani kényszerült. Még annak ellenére is sikerült megbuktatni, hogy ő maga vezette a szervezetnél a választási bizottságot, anyja meg a mandátumvizsgáló bizottság elnöke volt.
- A BKIK családi biznisszé alakult Szatmáry Kristóf és anyja vezetése alatt - ezt állította Orbán Viktor kormányfő egyik bizalmasa, Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
- Szatmáry Kristóf BKIK-elnökként díjat alapított, amit anyjának és testvérének is átadott.
- Szatmáry-Jahl Angéla főtitkára volt egy ideig a BKIK-nak, aztán a kereskedelmi tagozat elnöke és küldött is.
Most pedig az erőviszonyok ismét úgy alakultak, hogy a vasárnapi boltzár támogatójaként ismert Szatmáry-Jahl Angéla újra fontos pozíciót szerezhetett a BKIK-ban.
Kiemelt kép: Kallos Bea / MTI