Ahogy beszámoltunk róla, kedden több diák fordult lapunkhoz azzal, hogy túl nehéz volt a középszintű matekérettségi, egy erről szóló petíciót mára több mint harmincezren írtak alá, sőt egy tüntetés is szerveződik. Szerdán két iskola - a budapesti Szilágyi Erzsébet Gimnázium és a VIK Vendéglátó, Turisztikai, Szépészeti és Üzleti Baptista Középiskola - diákjait kérdeztük arról, hogy ők milyen nehéznek találták a matematika feladatsort. Erről szól a videónk.
Megkérdeztük egy budai gimnázium matektanárát is, aki név nélkül nyilatkozott. Ő azt mondta,
ha valaki a kettes-hármast célozta meg, idén (is) nagyon könnyű dolga volt, az első, rövidebb feladatos rész igen könnyű típusfeladatokból állt, nem igényelt semmi ötletet.
Sőt hozzátette, hogy náluk egy ügyesebb, hatosztályos gimnáziumba járó nyolcadikos az első rész 30 pontjából akár 24-et is megszerezne szerinte, és a második részből is több mint 40-et, vagyis meglenne a négyese.
Ha így nézzük, akkor néha arra gondolunk mi tanárok, hogy minek járnak még gimibe négy évet.
Azt viszont ő is úgy látja, hogy a jobb százalékokért meg kellett dolgozni, különösen a II./B részben (ahol három 17 pontos feladat közül kellett eldönteniük, melyik kettőt oldják meg, azaz melyiket nem). "Ezt a három feladatot nem is elsősorban az egyes részfeladatok miatt tartom nehéznek, hanem azért, mert választani kell közülük. Ezt a választást idén több szempontból is megnehezítették - bár azt hozzátenném, hogy erre már készülünk egy ideje, de attól még nem lett sokkal könnyebb a döntés -, mivel viszonylag hosszú szövegűek a feladatok, sokáig tart őket végigolvasni, és így megtudni egyáltalán azt, melyik milyen témakörhöz kapcsolódik. (…) Aki maximalizálni szeretné a pontjait, annak össze kell számolgatni, hogy melyik feladatból mennyi pontot tudna szerinte összegyűjteni."
Ugyanakkor cáfolta azt, hogy a feladatok a középszintűnél nehezebbek lettek volna "aki ennek ellenkezőjét állítja, az nem mond igazat". Szerinte aki egy gimnáziumba bejutott, annak a kettes megszerzése nem okozhatott gondot, és aki tisztességesen készült, annak a jobb jegyek is bőven elérhető. Szerinte a nehézség az volt, hogy vizsgaszituációban választani kellett három feladat közül kettőt, ami elsősorban a jobb tanulóknál okoz majd szerinte az eddigiekhez képest több pontvesztést, így maximálishoz közeli pontszámra számít.