A számuk már két éve 6000 alá csökkent, és az évtizedek óta tartó tendencia tavaly sem fordult meg. 2022-ben egy háziorvos és gyerekorvos átlagosan 50 beteget fogadott naponta.


Tavaly is tovább csökkent a háziorvosoké és a házi gyermekorvosok száma az előző évhez képest - ez derül ki a KSH Egészségügyi helyzetkép 2022 című kiadványából.

A KSH a 2022-es előzetes adatok alapján azt írja, hogy bár a dolgozó orvosok száma általában nőtt, a háziorvosoké és a házi gyermekorvosoké azonban tovább csökkent az előző évihez képest.

Tízezer lakosra átlagosan 5,9 háziorvos, illetve házi gyermekorvos jutott.

Az ellátottság területi szintű mutatója 4,8 és 7,2 tízezrelék között mozgott, Pest vármegyében volt a legalacsonyabb, Baranyában a legmagasabb. Ezenkívül a fővárosban (6,7) és Csongrád-Csanádban (6,6) jutott tízezer lakosra az országos átlagnál jelentősen több háziorvos, illetve házi gyermekorvos.

A helyzetkép szerint

A vármegyék többségében a fajlagos betegforgalom 13‒15 ezer volt, kivéve Budapestet, ahol alig volt több 9 ezernél. A legnagyobb betegforgalmat Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye családorvosai bonyolították le. Az előző évhez képest a vármegyék többségében nőtt az orvosok leterheltsége, Baranya, Vas és Zala vármegyében mintegy 5 százalékkal több beteget láttak el a családorvosok. Négy vármegyében csökkent a betegforgalom: Bács-Kiskunban 4, Hajdú-Bihar, Nógrád és Jász-Nagykun- Szolnok vármegyében mindössze 1–2 százalékkal.

A KSH megjegyzi, a korábbi évek adataival összevetve feltételezhető, hogy 2020-ban a szükséges háziorvosi és házi gyermekorvosi kapcsolatfelvételek a Covid19-járvány, illetve a kapcsolódó intézkedések következtében maradtak el, amelyek nagy része a következő évben többletként megjelent, illetve távkonzultáció útján valósult meg.

(Forrás: 444.hu)


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!