Az ellenzék távollétében emlékeztek meg az első szabadon választott Országgyűlés 30. évfordulójáról a Parlamentben. A Fidesz-KDNP egy nyilatkozatot is elfogadott, amelyben a 2010 előtti időszakot egységesen "posztkommunistának" bélyegezték.

„A parlament tisztelettel emlékezik meg a rendszerváltást követő első szabadon választott parlament 1990. május 2-ai megalakulásáról, hazánk új demokráciájának és alkotmányos rendjének kezdetéről” - áll a nyilatkozatban, amit 126 kormánypárti képviselő szavazatával (és a Mi Hazánk-os Dúró Dóra "nem" szavazata mellett) fogadott el a Parlament.

„A kommunisták több mint négy évtizednyi uralma során lepusztított, elszegényített, súlyos adósságokkal terhelt és szellemileg, lelkileg is megnyomorított ország helyreállítása történelmi súlyú kihívás elé állította az új törvényhozás tagjait. A demokratikus és jogállami berendezkedés rövid időn belül megvalósuló felépítését, a piacgazdaság jogi kereteinek kialakítását, az ország nemzetközi kapcsolatrendszerének átalakítását”, az ország határain kívül rekedt magyar közösségekért való felelősségvállalást is jelentős tettnek fogadják el - áll a szövegben.

Ennek ellenére az is belekerült, hogy

„az adott külső és belső történelmi helyzet adta nehézségek közepette, a rendszerváltoztatás továbbvitele során hozott döntésekkel nem sikerült gátat szabni a társadalom jelentős részét érintő kiábrándulásnak és a kommunista diktatúrát korábban fenntartó csoportok meg-megújuló uralmi törekvéseinek. E – posztkommunizmusként jelölhető, az ország újbóli lecsúszásának és külső függésbe kerülésének veszélyét többször felidéző – korszakot az új alaptörvény 2012. január elsejei hatályba lépése zárta le”.

hirdetés

Az ellenzéki pártok módosító javaslatokat nyújtottak be a szöveghez, ám azok egyikét sem fogadta el a parlamenti többség, így ők távol maradtak a mai üléstől.

<
A cikk folytatódik a következő oldalon
>



hirdetés