Már nem csak önkéntes alapon várnak egyetemistákat koronavírus-tesztelésekre, hanem vezényelni fogják őket - ez derül ki egy, az Index birtokába jutott államtitkári levélből.
Bódis József, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkára azt írja a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) vezetőihez írt levele bevezetőjében:
„A koronavírus-járvány elleni védekezésben az operatív törzs döntései szerint a felsőoktatási intézményeink hallgatóinak bevonása vezénylési lépések szerint az alábbi feladatokban szükséges”.
A levélből kiderül, hogy az egyik feladat az általános iskolák, az óvodák és a bölcsődék dolgozói körében antigéntesztekkel végzett rendszeres szűrés. A Megyei Védelmi Bizottságok biztosítják majd a munkához szükséges gépjárműveket, a teszteket, a védőeszközöket, valamint a részt vevők teljes ellátását.
Maguk a szűrőcsapatok egy sofőrből, egy adminisztrátorból, és két orvosi, egészségtudományi képzést folytató hallgatóból fognak állni - tudta meg a lap.
„A mi feladatunk az egyes teamekhez két-két hallgató biztosítása, amit az orvos-, fogorvos- és egészségtudományi képzést folytató harmad- és negyedévfolyamos hallgatók vezénylésével oldunk meg”
- írja Bódis József.
A nem közvetlenül egészségügyi feladatokra - így például a gépkocsivezetésre - más szakok hallgatóit is bevonhatják. A hallgatók a teljes ellátáson túl napi 5000 Ft-os, hétvégi napokon 7500 Ft-os ösztöndíjban részesülnek, és szakmai felkészítésük oktatóvideókkal fog történni. Külföldi hallgatókat is be lehet vonni a programba, de őket Bódis szerint nem vezényléssel, hanem kizárólag önkéntes alapon.