Mindig is nagy divat volt, hogy egy témában ugyanolyan filmeket gyártottak a rivális stúdiók. Egy éven belül készültek, hasonló ötletből, és valamelyik mindig „nyert” a kettő közül. Nos ez a lista tovább bővült a Gyilkos a múltból-Idővágás párossal.
Amikor azt írom, hogy az Idővágás pont ugyanaz a film, mint a Gyilkos a múltból, akkor mindenki csak legyinteni fog, hogy túlzok. Pedig nem, még finom is voltam. Történetünk szerint Lucy (Madison Bailey) éli szürke középiskolás diákéveit. Nem nevezhető boldognak az élete, testvérét, Summert (Antonia Gentry) 2003-ban, még Lucy születése előtt megölte egy sorozatgyilkos.
A szülei láthatóan depressziósak, és minden az elsőszülött gyermekükre emlékezteti őket még 20 évvel a történtek után is. Egy nap Lucy talál egy időgépet – tudom, nagyon bénán hangzik, az is –, és visszautazik vele a gyilkosság előtti napokra. Itt találkozik Quinnel (Griffin Gluck), aki természetesen rögtön elhisz mindent, amit elmesél Lucy, segít neki boldogulni a szörnyű „őskorban”, és megakadályozni a gyilkost, hogy tönkretegye családja életét. Mindenki kérdezhetné: Komolyan? Ennyire buta az egész? A válasz egy magabiztos igen.
Ha a Gyilkos a múltbólról is készítettem volna kritikát, most átmásolnám a történet leírását, minden idiotizmussal együtt, annyit változtatnék, hogy más neveket írnék bele, illetve az Amazon filmjében a főszereplő még két évtizeddel korábbra megy vissza. A netflixes verzióban csupán a 2000-es évek elejére ugrunk vissza.
Ez a felismerés úgy mellberúgott, hogy alig tudtam felocsúdni. Mikor láttam az akkori jellegzetes divatot és a kiegészítőket, teljesen elkapott a nosztalgia. Vicces, hogy ezt egy horrorfilmmel kapcsolatban írom le. Ugyanis az Idővágás egy slasher horror szeretne lenni, abból is a tiniverzió, amit akár délután le is adhatnának a tévében. Ezen a szálon annyira elcsúszik, hogy egy másodpercig sem izgultam egész film alatt. Nem félelmetes, még a jumpscare-ek sem működnek! Különösen bénának kell lenni, hogy
Tehát horrorszempontokból a Gyilkos a múltból nyert, bár az sem volt túl nagy szám, de ezen azért túltett.
Mint sok hasonló témájú filmnél, itt is nagyon gyenge lábon áll az idő átszelése. De még a szokásos időutazós botorságokban is több logika van, mint az Idővágásban. A főszereplőnk talál egy időgépet, amit „valaki” készített.
Még ha egyáltalán nem is félelmetes, de legalább a slasher kliséit szépen végiglépkedi, ha már köze sem volt a tudományos fantasztikumhoz. Így ki lehet jelenteni, hogy nemcsak a horror, de a sci-fi is harmatgyenge a Netflix legújabb üdvöskéjében.
Igazi délutáni limonádéhorror. Halloweenre tökéletes, ha valaki nem bírja a belezést és a gyilkolászást, ez a könnyed családi perpatvar remek választás lesz. Egy dolog kiemelkedő a filmben: a vége. Nem gondoltam volna, hogy a készítők meglépnek egy ilyen bátor csavart, amivel könnyeden megoldották a fő konfliktust és az időparadoxont.
Ilyen téren minden elismerésem Hannah Macpherson és Michael Kennedy íróknak. Utóbbinak köszönhetjük a 2020-as remek Freakyt is, ami szintén egy sorozatgyilkosos sztori egy nagy csavarral. Úgy látszik, Mr. Kennedynek ez a slasher zsáner a kedvence. Bár még a Freaky is sokkal szórakoztatóbbra sikerült, mint az Idővágás. A rendező az egyik író is egy személyben, Hannah Macphersonnak ez a második nagyjátékfilmje, hiába van 18 rendezői kredit a neve mellett a nagy részük sorozat és rövidfilm. Ez sajnos látszik is.
Ő volt az 1997-es Csillagkapu-sorozat Dr. Daniel Jacksonja, ha ez mond valakinek valamit. A legviccesebb, hogy csak a stáblistából ismertem fel, amikor megláttam, fel se tűnt, hogy láttam őt majd kétszáz epizódban.
Ajánlom-e az Idővágást? Ha van PrimeVideo előfizetésed, akkor inkább a Gyilkos a múltbólt nézd meg. Hosszra ugyanennyi, de sokkal szórakoztatóbb. Ha azt már láttad, akkor az Idővágás érdekes tapasztalás lesz, egy újabb „ikerfilm” páros megismerése.
Tényleg az elgondolkodtató befejezés az, ami dob valamennyit az összképen az Idővágás kapcsán, de nem sokat. Azért ez a 90 perc sok az ember életéből, főleg amikor 2024-ben igazán impozáns a horrorfelhozatal. Ez a Netflix-móka most mellé ment.