Az ENSZ egy közelmúltban elvégzett nemzetközi kutatása szerint négy országban - Szaúd-Arábiában, Szomáliában, Tanzániában és Magyarországon - nem működik sem környezetvédelmi minisztérium, sem pedig független környezetvédelmi ügynökség, amely több helyen (például Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Belgium stb.) helyettesíti az önálló tárcát. Nemcsak az Európai Unió tagállamai közül egyetlen Magyarország ezen a listán, de

kontinensünkön sincs még egy olyan ország, ahol a környezetvédelem ügye csak alacsonyabb szintű képviseletet élvez.

Ennek következménye lehet, hogy bár világszerte - így Magyarországon is - számos törvény és más szabályozás születik a környezetvédelem területén, ezek gyakorlatba való átültetése nem valósul meg hatékonyan. A szabályok pedig önmagukban sajnos nem javítanak a környezet állapotán.

Fotó: iStock

Ez persze nem csökkenti a hatékony környezetvédelmi szabályozás jelentőségét. Elég csupán arra gondolni, hogy a környezetvédelmi előírásoknak nem megfelelően, a törvények megkerülésével, a szabályozástól eltérően indított fejlesztések milyen beláthatatlan következményekkel járhatnak. Az előírások betartása fenntartja a gazdasági és a társadalmi fejlődést, biztosítja az emberi jogokat és segít megőrizni a békét, hiszen ezzel megelőzhetővé válnak a konfliktusok. Emellett a környezetvédelmi törvények - legalábbis, ha betartják őket - segítenek megóvni az egészségünket, és biztosítják a hozzáférést a természetes forrásokhoz.

Mindez azért is fontos, mert egy Európai Bizottság által készíttetett tanulmány szerint évente körülbelül 55 milliárd euró költséget és elmaradt hasznot jelent az Európai Unió számára, hogy a kitűzött környezetvédelmi célok nem valósulnak meg.

Ilyen lehet Magyarország 2050-re

Elsorvad a vidék, az élővilág kiüresedik, sok őshonos fajunk eltűnik, a tájat kevés, és azonos fajokból álló, egysíkú élőhelyek fogják uralni.

Szabályokból pedig így is rengeteg van. A vállalatoknak sokszor kihívást jelent, hogy a működésüket szüntelen összhangban tartsák az aktuális környezetvédelmi szabályozásokkal. "A szabályok rendkívül nagy száma és terjedelme komoly nehézséget jelent;

Magyarországon környezet-, munkavédelem és energetika területén mintegy 500 jogszabályt és 2500 kötelezettséget kell figyelembe venni, de már egy kis-közepes vállalkozásnak is 1800 különböző kötelezettsége van, amelynek már csak a nyomon követése is rendkívül erőforrásigényes

- mutat rá Jenei Attila, a denkstatt Hungary üzletágvezetője, aki maga is évek óta számos partnerének kínál szoftveres megoldást hasonló problémákra havi jogszabályfrissítéssel és hírlevéllel. "Felismertük, hogy az adminisztratív terhek csökkentése kulcsfontosságú a vállalatok versenyképességének növelésében. Ezért immár 10 éve fejlesztünk szoftvereket, hogy segítsük partnereinket a környezet- és munkavédelmi szabályoknak történő megfelelésben" - tette hozzá Jenei.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!