A konfliktus régóta érlelődött: a Meta már 2021-ben felmondta a szerződést, de a DTAG nem hagyta annyiban, és beperelte a techóriást, amiért továbbra is használta a szolgáltatást, még ha fizetni nem is volt hajlandó.


A Meta és a Deutsche Telekom (DTAG) között durvul a harc, ami már most éreztetheti hatását az európai internetezőknél is – a WhatsApp lassulhat, az Instagram meg se nyílhat. A Telex foglalta össze, hogy a sztori középpontjában a „direkt peering” áll, ami egyszerűsítve annyit jelent, hogy a Meta és a DTAG hálózatai közvetlenül voltak összekötve, ezáltal gyorsabban jutottak el az adatok a felhasználókhoz. Most viszont Meta megszüntette ezt a kapcsolatot, miután nem tudtak megegyezni az árakról. A Meta szerint a DTAG túl sokat akart kérni, ami sérti a netsemlegesség elvét – vagyis, hogy mindenkinek egyformán elérhető legyen az internet, függetlenül attól, ki mennyit fizet.

A helyzet most ott tart, hogy a Meta egy másik szolgáltatón keresztül továbbra is eljuttatja az adatait a DTAG hálózatára, de ez az útvonal lassabb, és könnyebben meghibásodhat. A kérdés, hogy a német cég hagyja-e, hogy ez annyira rossz legyen, hogy az emberek is érezzék, vagy a szabályozó hatóság lép közbe a netsemlegesség védelmében. Akár Magyarországon is érezhető lehet a vita hatása, mivel a Magyar Telekom ügyfelei is érintettek a DTAG hálózatán keresztül.

A DTAG egyik vezetője, Wolfgang Kopf szerint a régi idők ingyenes adatcseréjének vége, mivel a tartalomszolgáltatók forgalma elképesztően megnőtt, és ez hatalmas nyomást helyez az infrastruktúrára. Szerinte egy új szabályozásra lenne szükség, ami a techóriásokat is fizetésre kötelezi a hálózat fenntartásában.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!