Egy év alatt 48 százalékkal drágultak azok a termékek, amiket a leggyakrabban vásárolnak.


Hiába az egyes élelmiszerekre érvényes árstop, jóval az általános élelmiszerinfláció feletti mértékben drágultak a nyugdíjasok által legnagyobb mennyiségben és leggyakrabban vásárolt termékek - írja elemzésében az mfor.hu.

A lap azt vizsgálta, hogy valójában mekkora áremelkedéssel is szembesülnek a nyugdíjasok a saját fogyasztói kosaruk alapján, ha elmennek bevásárolni. A KSH életszínvonal statisztikája alapján összegyűjtötték azt a 20 élelmiszert, melyet a legnagyobb mennyiségben vásárolnak egy évben.

Ezeket pedig 12 hónapra elosztották, így megkapták, hogy egy hónapban mennyit is vehetnek ezekből a termékekből.

Ezen belül a legjobban egy év alatt a kenyér drágult, 98 százalékkal kellett többet adni érte a múlt hónapban, mint egy évvel korábban. Ezt követi a sajt, 87 százalékos drágulással, majd a tej és a tojás jön 85, illetve 83 százalékos áremelkedéssel.

Az mfor.hu számításai szerint

Azt is kiemelik, hogy a „nyugdíjaskosár” alapján számolt éves inflációval szemben az érintettek idén év elején mindössze 15 százalékos emelésben részesültek - ilyen mértékű inflációt vár a kormány 2023 egészére.

A helyzetet a kormány elvben orvosolhatna előrehozott kiegészítéssel, amire 2021-ben és 2022-ben is volt példa. Arról azonban nincsenek információk, hogy idén tervezne-e a hasonlót a kabinet.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!