Az Eurostat frissítette a tavalyi évi adóterhelésre és adóékre vonatkozó statisztikáját - ezeket nézte át az Mfor, és megállapították, hogy a magyar kormány erősen sarcolja európai összevetésben az alacsonyabb kereseteket.
Az adóterhelés (vagyis a levonás a bruttó bérből) 33,5 százalék Magyarországon, ez tartalmazza a 15 százalékos személyi jövedelemadót és a 18,5 százalékos társadalombiztosítási járulékot. Minden fizetésből ennyit vonnak le, hiszen tíz éve egykulcsos szja van. Magyarország az európai uniós tagországok azon sorába tartozik, amelyek az átlagnál jobban terhelik a fizetéseket - a 33,5 százalék a hetedik legmagasabb adóterhelést jelenti.
Az európai statisztika mutatja külön azt is, hogy az átlagbér 67 százalékát keresőknél mennyi az adóteher. Magyarországon ugye ez is 33,5 százalék, ami azt jelenti, hogy az Orbán-kormány Európában a második legnagyobb sarcot veti ki az alacsony keresetűekre. Ennél nagyobb adó csak Romániában terheli a bruttó fizetést, 36,78 százalék. Kiemelik a cikkben, hogy ebből a szempontból Magyarország nagyon kilóg a szűkebben vett régióból (V4) is, hiszen az adóterhelésben a hozzánk legközelebb álló Lengyelországban jóval kedvezőbb az alacsony keresetűek adózási környezete, itt a bruttó bér 23,4 százalékát vonja el az állam. Azt is megjegyezték, hogy az egy évtizede etalonnak tartott Ausztriában is jóval alacsonyabb az adóterhelés mértéke, 27,33 százalékos.
Megemlítik viszont, hogy a két átlagbért kereső és két gyermeket nevelőknél a családi adókedvezmények miatt 26,1 százalékos adóterhelést számoltak ki Magyarországra, amivel már sokkal inkább tartozunk az uniós középmezőnyhöz, mint a rangsor valamelyik széléhez.
Ami az adóéket illeti (ami azt mutatja meg, hogy a teljes munkaerőköltség hány százalékát teszik ki az adók és járulékok), Magyarországon a 33,5 százalékhoz még hozzájöttek a munkáltatói terhek (15 százalék szociális hozzájárulási adó és 1,5 százalék szakképzési hozzájárulás), így összesen 43,2 százalék volt a mutató. Ez az európai rangsor negyedik legmagasabb adóékét jelenti. Ennél jobban csak az osztrák (43,3 százalék), a német (44,2 százalék) és a belga állam (46,2 százalék) adóztatja jobban a fizetéseket.
A cikk szerint a magyar adóék helyezése már csak abból a szempontból is meglepőnek nevezhető, hogy a hatéves bérmegállapodás alapján a kormány 2016-tól kezdődően folyamatosan csökkentette a munkaadók által fizetett szociális hozzájárulási adó mértékét, 27 százalékról 15 százalékra, 2021-ig, ám a jelek szerint ez nem jelentett olyan sok könnyítést, hogy az adóék vonatkozásában kedvezőbb helyre kerüljön Magyarország. Mindez azért történhetett, mert a rangsorban körülöttünk lévő országok sokkal nagyobb mértékben mérsékelték az adóéket, mint Magyarország.
Vedd kézbe a 24.hu legemlékezetesebb tartalmait!
Izgalmas arcok, kihagyhatatlan történetek
Keresd az újságárusoknál, vagy rendeld meg az mc.hu/riporter oldalon!
Megrendelem