A BBC új műsorához, a Dinasztia című természetfilm-sorozat egyik részéhez a a Déli-sarkon forgattak. Az Atka-öbölben élő császárpingvin-kolónia életét vették fel, mikor észrevették, hogy egy csapat egy szakadékba szorult, és ezzel életveszélyes helyzetbe került. Miután a stáb lefilmezte a pingvineket, úgy döntöttek, hogy visszatérnek a helyszínre és segítenek a bajba jutott állatoknak. Hárman egy ösvényt vágtak a hóban, amin az állatok kijutottak szorult helyzetükből.


A filmesek azzal, hogy utat vágtak a pingvineknek a kiszabaduláshoz, vétettek a természetfilmesek alapszabálya ellen, amely kimondja, hogy bármi is történik, nem avatkozhatnak bele a természetbe.

Mikor a pingvinmentésről beszámoltak, nagyon sokan melléjük álltak, dicsérték a segítőszándékot, és azt, hogy reménytelen helyzetből sok állat életét mentették meg. Ugyanakkor

a szakma egy része szerint vétek volt a beavatkozás, ezzel a természetes életüket befolyásolták.

VIDEÓ: Egy rövid részlet a mentésről

A David Attenborough narrálásával készült Dinasztia-sorozat stábtagjai szerint nem avatkoztak bele a pingvinek életébe, mert semmi mást nem tettek, mint utat nyitottak az állatoknak, akiknek egyébként semmi esélyük nem lett volna a túlélésre.

Attenborough korábbi operatőre, Doug Allan szerint a fő elv, hogy a filmezés közben nem szabad befolyásolni a természetet, például egy préda és egy ragadozó küzdelmét is csak rögzíteni szabad úgy, hogy azzal ne befolyásolják kettőjük csatájának kimenetelét. Úgy vélte, hogy a Dinasztia stábja az állatok megijesztése nélkül tudott nekik segíteni, de az életmentés sem lehet elég indok a beavatkozásra.

A Dinasztia producere, Mike Gunton a BBC-nek elmondta, hogy David Attenborough elárulta neki, hogy ő is megmentette volna a pingvineket. Már harminc éve filmezik, és nagyon kevés olyan eset volt, amikor beavatkoztak volna a természetbe, mert annak beláthatatlan következményei lennének.

Veszélyes a helyzet az embernek és az állatnak is, másrészt megváltozhat általa a természet rendje, vagy egy másik állat például nem jut élelemhez.

De ebben az esetben egyik sem merült fel - mondta.

Az új Attenborough-sorozat azonnal hatalmas siker lett, az első részt a BBC-n öt millióan látták, és nagy visszhangja volt, mert egy olyan csimpánzról szólt, akit a forgatás után a fiatalabb társai megöltek. Az alfahím és társai életébe sem avatkoztak volna bele, még akkor sem, ha lett volna erre lehetőségük.

Korábban, 2013-ban például egy kis elefánt halálát vették filmre a BBC Afrika című sorozatához. Az állat éhen halt, és a stáb akkor sem avatkozott bele. Emiatt Attenborough-nak is magyarázkodnia kellett. De a filmesek elmondták, hogy veszélyes lett volna megközelíteni az elefántokat, egy etetéssel nem értek volna el semmit, és végeredményben a szenvedéseit hosszabbították volna meg.

Forrás: qubit.hu,

The guardian, BBC

Címlapfotó forrása: YouTube



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!