Az egyik hegyvidéki társasház lakó egy augusztusi hajnalon arra ébredtek, hogy kertjüket valaki glizófáttal szórta tele - írja az Index.
A XII. kerület egyik legrégibb és legdrágább területén található ház értékét nagyban növeli az azt övező zöldterület, és ezt érte támadás.
A fő célpontok azok a régi, betegeskedő gesztenyefák lehettek, amelyek egy titkos viszályt is kirobbantottak a társasház lakói és a közelben álló villa tulajdonosai között.
A két épületet egy kis utca választja el egymástól. A villának pedig nemrég lett új tulajdonosa, aki hatalmas felújításokba kezdett.
A tulaj nem sokkal ezután felvette a kapcsolatot a társasház lakóival is. Azzal kereste meg őket, hogy szívesen segítene a gesztenyefáikon, amelyeket tudomása szerint aknázómoly támadott meg. Felajánlotta, hogy állja a fák visszavágásnak költségét, és kétmillió forintot adományoz a társasház egyéb felújítási munkálataira.
"Amennyiben az épület mögötti fák tetejét – természetesen szakemberek közreműködésével, a fák további életciklusának figyelembe vételével – levághatjuk, (a metszés költségeit magunkra vállalva) az alábbi felajánlást tesszük a lakóközösség felé: felajánlunk a társasház (vagy a lakóközösség) részére 2 000 000 forintot, amit saját belátásuk szerint használhatnak fel" – írta a közös képviselőnek és a lakóközösségnek címzett levélben.
Ezt az ajánlatot a lakók elutasították, ugyanis ők is minden évben áldoznak a beteg fák kezelésére.
A helyszínt látva persze nincs az a felújítási munkálat, ami kárpótolna a gyönyörű liget elvesztéséért, amit a gesztenyefák alkotnak a társasház kertjében.
A villa felújítása békésen zajlott nyáron, úgy tűnt, szépen megfér egymás mellett az utca két oldala.
Egy nap hajnalban furcsa zúgásra ébredtek.
A hatrotoros drón ugyanis ekkor repült a telek fölé, méreganyagokat permetezve magából. Ebből nemcsak a növényekre, de az autókra és az épületre is jutott.
Még szerencse, hogy emberekre nem, a glizofát ugyanis bőr-, szem- és légzőszerv-irritációt is okoz. A szert például Ausztriában már be is tiltották.
Az esetről értesítették a katasztrófavédelmet és a Nébihet is. A Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatalának Élelmiszer-biztonsági, Növény- és Talajvédelmi Főosztálya tartott helyszíni szemlét.
Ők megállapították, hogy "a növényzet több helyen, eltérő mértékben károsodott [...] Az észlelt tünetek alapján gyomirtó szer felhasználása volt valószínűsíthető [...]".
Az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv a panaszbejelentésben foglaltakat az elvégzett helyszíni ellenőrzés alapján megalapozottnak találta, és a laborvizsgálat alapján a több szernél is előfordult a megengedettnél magasabb szermaradék tartalom.