A külföldi készpénzfelvétel drága, szögezi le a Pénzcentrum.hu cikkében. Arra céloznak, hogy a külföldi ATM eleve sarcolni fog minket készpénzfelvételkor. Ritka az az eset, amikor ez az összeg 1000 forint alatt van, de általában egy 5 százalék körüli díjjal számolhatunk, ami tetemes. Mindez sokkal rosszabb lehet, ha olyan ATM-ből veszünk fel pénzt, ami nem egy nagy bankhoz tartozik, hanem kvázi független - ezek jellemzően sokkal durvábban lehúzzák a készpénzfelvevőt.

Nagyon ráfázhatunk akkor is, ha az ATM-ben készpénzfelvételkor rossz opciót választunk. Ha bedugjuk forint alapú kártyánkat, a helyi valutát tartalmazó ATM megkérdezi, hogy valutaváltással, vagy anélkül vesszük-e fel a pénzt. A döntés nekünk látszólag értelmetlen, nem mindegy azonban, mire bökünk: a valutaváltással a piaci árfolyamon tudunk valutát szerezni az ATM-ből, valutaváltás nélkül viszont egy kvázi szabadon meghatározott árazású váltást választunk, azaz nagyon csúnyán ráfizethetünk. Ráadásul sok esetben nincs feltüntetve, hogy mennyi ez az árfolyam. Ne bökjünk rá túl gyorsan az egyik opcióra: válasszuk a valutaváltást. Ugyanez igaz a bankkártyás fizetésekre is: egyes külföldi terminálok szintén feldobhatják fizetéskor ezt az opciót, írják.

Hogy hogyan mivel érdemes külföldön fizetni, mit érdemes tudni a készpénzfelvételről, hogyan lehet elkerülni, hogy drága legyen, arról nem régen írtunk:

Tippek a külföldi utazáshoz: ahol lehet, érdemes kártyával fizetni

Mutatjuk azt is, mire figyeljen, ha mégis készpénzt vesz fel.

Kiemelt kép: MTI/EPA/Oresztisz Panajotu


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!