Lányos anyukáknak különösen ajánljuk a Diagnózis podcast új epizódját, amelyben az endometriózisról van szó: a beszélgetésből kiderül ugyanis, hogy az érintettek nagy részénél a problémák már tinédzserkorban jelentkeznek, a betegség kellemetlen következményei pedig megelőzhetők, ha időben történik a diagnózis.

200 000 fogamzóképes korú nőt érint a többek között fájdalmas menstruációval járó endometriózis, az érintettek pedig sok esetben meglehetősen későn jutnak el a diagnózisig. Pedig a korai felismerés sokat javíthat a betegséggel küzdők életminőségén.

A Diagnózis egészségpodcast aktuális epizódjában annak jártunk utána, hogy

A műsorvezető, Ganzler Orsolya – aki maga gyógyult daganatos beteg – két vendéggel beszélgetett: Kollár Eszterrel, aki megküzdött a betegséggel, és Dr. Brubel Réka nőgyógyász szakorvossal, aki a MedEnd Intézet munkatársaként szakértő válaszokat tudott adni az endometriózissal kapcsolatban felmerült kérdésekre.

– tipikus kérdés a legtöbb betegség kapcsán, Eszter is sokaknak elmesélte már a saját történetét: „Kezdetben nem voltak különösebb tüneteim, fájdalmaim. Erős PMS (premenstruációs szindróma) tüneteim voltak, amik a normálisnál jobban, akár hetekre elhúzódtak. Aztán idővel egyre fájdalmasabbá vált a menstruációm, de ami igazán intő jelnek bizonyult, az a fájdalmas szex volt.”

A helyzet egyre csak romlott, megnehezítve Eszter hétköznapjait:

Brubel doktornő pont arra hívta fel a figyelmet, hogy míg korábban elsősorban a meddőségi vizsgálatok során derült ki, hogy valakinél endometriózis áll a háttérben, ma már egyre többen a fájdalmas menstruáció miatt fordulnak orvoshoz és tudják meg, hogy igazából ez a betegség okozza a problémát.

– emeli ki a doktornő.

Eszter azt is hozzáteszi, hogy neki kihívást jelentett megtalálnia a megfelelő szakembert, mert több orvosnál is megfordult már, mire úgy érezte, komolyan veszik a problémáját, és nemcsak fogamzásgátló vagy hormonkészítmény felírásával akarják orvosolni a bajt. Eszter az Instagramon talált rá egy olyan profilra, amely sok kérdésére választ adott – fel is vette a kapcsolatot a szintén endometriózissal küzdő sorstársával, ő irányította el abba a rendelőbe, ahol végül azt érezte, jó kezekben van. Még akkor is, ha műtétre volt szükség a problémái megoldásához.

– mondja Brubel doktornő.

Eszter és a doktornő abszolút egyetértettek abban, hogy az életmódváltás sokat javíthat az érintettek életminőségén. Hallgasd meg a teljes podcastbeszélgetést, és megtudhatod, hogy...

... konkrétan milyen pontokon van szükség életmódváltásra,

... Eszter élete hogyan változott meg a diagnózis és a műtét óta,

... minden esetben meddőséget okoz-e az endometriózis,

... mit javasol a doktornő az endometriózissal küzdőknek.

ITT TUDOD MEGNÉZNI A DIAGNÓZIS EGÉSZSÉGPODCAST ENDOMETRIÓZISRÓL SZÓLÓ EPIZÓDJÁT:

Iratkozz fel YouTube csatornánkra, hogy ne maradj le a következő részekről sem.

A Diagnózis soron következő epizódjában a csendes gyilkosról, a koleszterinről lesz szó.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!