Debrecen polgármestere a magyarok "elpusztíthatatlan, félelmet nem ismerő szabadságvágyáról" beszélt az önkormányzat 1956-os megemlékezésén szerdán, a hajdú-bihari megyeszékhelyen.
Papp László (Fidesz-KDNP) az Egyetem téri '56-os emlékműnél rendezett szerdai koszorúzási ünnepségen emlékeztetett: 1956. október 23-án a debreceni egyetemi ifjúság az országban elsőként vonult az utcára, és a hatalom elleni megmozdulásra hívta a lakosságot.
A többi között függetlenséget, a szovjet katonák kivonását és a sztálinista vezetők leváltását követelték. A város polgárai, munkásai "egy emberként álltak a fiatalok mellé" - mondta.
Felidézte a debreceni események legtragikusabb pillanatát, amikor 23-án délután az ávósok tüzet nyitottak a Kossuth utcában összegyűlt tömegre. Ketten életüket vesztették és többen megsérültek.
Hiába dördült azonban sortűz, a forradalmat már nem tudták megállítani, az embereket nem tudták megfélemlíteni
- tette hozzá a polgármester.
A november 4-i eseményekről szólva hangsúlyozta: a szovjet hadsereg támogatásával visszaállították a kommunisták uralmát a városban, de csak a felszínen tudták elfojtani a szabadságvágyat, "a mélyben a remény tovább izzott". Papp László szerint ez a remény az 1989-1990-es rendszerváltáskor született újjá.
Kiemelte: 1956 értékeit minden körülmények között meg kell óvni.
A forradalom ötvenedik évfordulóján, 2006-ban majdnem megismétlődött 1956. október 23. És ma az az ember nevezi magát demokratának, oktat bennünket demokráciára, aki 13 évvel ezelőtt miniszterelnökként azonosítószám nélküli rendőröket vezényelt a békés tüntetők ellen
- utalt a budapesti utca összecsapásokra és Gyurcsány Ferenc DK-elnökre.
(MTI, kiemelt kép: MTI/Czeglédi Zsolt)