A New York Egyetem, a Berkeley, a Pennsylvaniai, a Kaliforniai Egyetem és a Harvard kutatói közösen dolgoztak ki egy olyan tervet, ami cukortartalmuk alapján adóztatná meg az üdítőitalokat, és nem űrtartalmuk alapján, ahogyan most rengeteg amerikai városban teszik. A szakértők szerint ezzel hatékonyan lehetne harcolni az elhízás egyre nagyobb közegészségügyi problémája ellen.
A most érvényben lévő adózási formák nem informálják a vásárlókat arról, hogy melyik ital károsabb, mondják a kutatók. Ez azért probléma, mert így nehezebb tudatos döntést hozni - ez pedig hozzájárul ahhoz, hogy mind a tengerentúlon, mind Európában magas az elhízottak aránya a társadalomban.
A szakértők szerint egy alapvető közgazdasági formula az, hogy az adónak olyan mértékűnek kell lennie, amilyen kárt okoz az adott termék. Mivel a cukros üdítőkben a cukortartalom okozza a problémát, ezzel arányosan kellene emelni az adó mennyiségén is. Ennek ellenére a mennyiségi adózásban is látják a logikát, a kettőt akár együtt is lehetne alkalmazni.
A Science tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a cukoralapú adóztatás következménye az lenne, hogy egy átlagos amerikai 2,3 grammal kevesebb cukrot fogyasztana naponta, ezzel ugyanennyi idő alatt 0,3 kilogrammtól szabadulhatna meg. Az Egyesült Államokban a cukoradó 630 ezerrel kevesebb túlsúlyos embert jelentene, a kettes típusú diabéteszesek száma 0,7 százalékkal csökkenhetne, ez évente tizenegyezer embert jelentene.
250 ezer magyar annyira el van hízva, ki sem mozdulnak a lakásukból
Rajtuk szinte kizárólag a gyomor sebészeti úton történő csökkentése segíthet. De ilyenből csak évente ötszáz van.
Talán nemcsak az USA-ban, hanem itthon is meg kellene fontolni a cukoradó bevezetését: Európában napi ötszáz kalóriával többet fogyasztanak az emberek, mint negyven éve, és több mint öt óra ülőmunkát végeznek, ráadásul 42 százalékuk inaktív. Mindez már önmagában elég az elhízás kialakulásához. Magyarországon körülbelül kétszázötvenezren annyira el vannak hízva, hogy nem láthatóak az utcákon: a lakásukba beszorulva élnek. Rajtuk a fogyókúra, a mozgás már nem segít.