Szabó Lajos szerint: „Egyszerűen nem igaz az a narratíva, hogy itt gazdag szülők buta gyerekeit rugdossuk át, ezt a diákjaink nevében is vissza kell utasítanunk”.


Mi is írtunk arról, hogy elbocsátották a Corvinus egyetem egyik tanárát, mert etikai vizsgálatot kezdeményezett egy hallgató ügyében. Ádám Zoltán arra hívta fel a figyelmet, hogy az egyik – befolyásos családból származó – diák úgy vizsgázhatott le egy tantárgyból, hogy előzőleg nem teljesítette a tantárgyi követelményeket.

A kirúgott oktató miatt kemény hangú közleményben fejezte ki felháborodását az Oktatási Hálózat.

Az egyetem megbízott rektora visszautasítja, hogy hallgatókkal kivételeznek. Szerinte Ádám Zoltán docens nem mondott igazat és súlyos kötelezettségszegést követett el. Ezért szüntették meg a munkaviszonyát – mondta Szabó Lajos az Index-nek adott interjújában.

Az elbocsátott tanárról úgy vélekedett:

Szabó Lajos a lapnak azt mondta:

„Nagyon helytelen, ha egy szülő bármilyen módon beavatkozik az egyetem életébe, akárcsak úgy, hogy felvilágosítást kér egy nagykorú hallgató tanulmányi ügyében, vagy bárkire nyomást próbál gyakorolni”.

Hozzátette, hogy az egyetemen semmilyen nyomásgyakorlásnak nincs helye. Az intézménybe több ismert és befolyásos ember vagy családtagja tanul, de ő nem tapasztalt nyomásgyakorlást sem a szülők, sem az egyetemet fenntartó kuratórium részéről.

Az elbocsátot docens ügyével kapcsolatban úgy vélekedett, hogy az Ádám Zoltán által indított etikai eljárás során több szabálytalanságot, gyanús esetet is felfedeztek. Például kiderült, hogy két hallgató is volt, aki nem teljesítette a vizsgához szükséges feladatokat. Az egyikük, a ügy került nyilánosságra, akinek kérelmét Ádám elutasította. De volt egy másik diák is, aki viszont megkapta a hozzájárulást. Most azt vizsgálják, hogy volt-e a docensnek köze ennek a hallgatónak az ügyéhez.

A tanár elbocsátásáról azt mondta a rektor:

Szerinte a docens elbocsátásának nincs köze a politikai nézeteihez, „bárki szabadon kifejtheti a politikai véleményét, csak azt nem teheti meg, hogy a saját nézeteit úgy állítja be, mintha az egyetem hivatalos álláspontja lenne” - vélte.

A megbízott rektor beszélt arról is, hogy a Molhoz köthető befolyásos család gyerekével kapcsolatos ügy miatt beindult a találgatás, hogy melyik diákról kehet szó. Ez pedtudott, hogy odáig fajult, hogy a hallgatók zaklatni kezdtek olyanokat, akikről tudott, hogy a családjuk kötődik a céghez.

– mondta.

A rektor még hozzátette, hogy ha valóban minden úgy történt volna, ahogy az Ádám Zoltán elmondta, akkor ő maga is felháborodott volna. De szerinte az elbocsátott docens nem a teljes igazságot mondta el.

„Ha egy tizennyolc éves középiskolás és a szülei azt olvassák a sajtóban, hogy itt befolyásos emberek gyerekeit rugdossák át a vizsgákon, akkor vajon a Corvinus Egyetemet választja-e majd a továbbtanulásához? Egyszerűen nem igaz az a narratíva, hogy itt gazdag szülők buta gyerekeit rugdossuk át, ezt a diákjaink nevében is vissza kell utasítanunk. Ide csupa kiváló, tehetséges, nagyon magas pontszámmal rendelkező hallgató kerülhet be”

– közölte, majd végül azzal zárta:

„Nagyon sok változás van az egyetemen a modellváltás miatt, és ezért hibák is becsúsztak. A tanulság az, hogy ezeket a hibákat azonnal, de higgadtan kell kezelni, nem pedig egyéni vagy politikai célokra használni. Nem egymást kell feljelenteni, rögtön a rosszindulatot feltételezve, hanem meg kell beszélni a problémákat. Az is tanulság, hogy egy átalakulásban, egy változásban mindig potenciálisan ott rejlik a feszültség és a bizonytalanság, ezeket is csak kölcsönös párbeszéddel lehet feloldani”.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!