Döntött a Cheque Déjeuner cafetéria cég és a magyar állam közti vitában a Világbanknál működő nemzetközi vitarendező szervezet, az International Center for Settlement of Investment Disputes (ICSID).


Október 9-én hozott döntésében a Cheque Déjeuner-nek adott igazat, és kártérítést ítélt meg a cégnek. Egyelőre csak azt tudni, hogy a Cheque Déjeuner 39 millió eurós összeget (vagyis több mint 12 milliárd forintot) követel kártérítésként.

A cafetériacégeket 2011-12-ben szorította ki a piacról a második Orbán-kormány, amikor megemelték az étkezési utalványok adótartalmát, miközben az újonnan bevezetett, állami cég által kiállított Erzsébet-utalványoké és a szintén új OTP-s, K&H-s és MKB-s SZÉP-kártyáké alacsony maradt. A döntést akkor azzal indokolta a kormány, hogy az utalványpiacon tevékenykedő cégek nyereségét Magyarországon akarják tartani.

A Cheque Déjeuner a Ticket Restaurant utalványokat forgalmazó Edenreddel és a Sodexóval együtt fordult az ICSID-hez. Az Edenrednek 2016-ban több mint 7 milliárdos kártérítést állapított meg a szervezet.

"A kormányt képviselő ügyvédek szerint a három francia cafetéria vállalat azért vonult ki Magyarországról, mert a 2011-es jogszabálymódosítások után már nem volt többé jövedelmező az üzletük, márpedig ahhoz semmi joguk nincsen, hogy a magyar üzletük mindenképp jövedelmező legyen. A CD és az Edenred ügyvédei pedig azt bizonygatták, hogy a 2011-es reformok éppen arra irányultak, hogy az állam kisajátítsa az ő üzletüket, és kiszorítsa őket a magyar piacról" - írja a 444.hu.

A cafetériareformot egyébként már az EUB is jogellenesnek ítélte.

A mostani ICSID döntéssel és a kártérítés esetleges kifizetésével kapcsolatban a 444 megkereste az Igazságügyi Minisztériumot, a Kormányszóvivői Irodát és a Kormányzati Tájékoztatási Központot. A cikkük megjelenéséig nem érkezett tőlük válasz.



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!