Budapesten minden kerületben találni olyan helyet, ami máig a második világháború szörnyűségeire emlékeztet. Korábban már írtunk a Vízivárosi tragédiáról: a Vitéz utca 2. és a Fő utca 59. számú épület közelében találatot felrobbant egy lőszerekkel rakott kocsi, és a detonáció akkora volt, hogy összeomlott a két lakóház - ekkor halt meg Gulácsy Irén írónő is. Azon a helyen épült fel a Pontház.
Nem sokkal később és nem sokkal messzebb egy másik, ehhez hasonló borzalmas esemény történt: a Regent-ház pusztulása.
A Regent-ház helyén, a Keleti Károly utca és a Margit körút sarkán eredetileg kis ház állt, amit eladása után végül Vágó Rezső kereskedő vásárolt meg azzal a céllal, hogy elit lakóházat építtet a telekre.
A tervezőket a Fenyvesi és Fried Építésziroda készítette, az építkezés 1935-ben kezdődött. Mély gödröt ástak, ennek födémszerkezetére emelték a többemeletes házat. A mély pince növelte az épület értékét, és később még jelentősége lesz. Homlokzatát fehér műkőlapokkal borították, az emeletekre üveghengerben futó lift vitt fel. Nem sok képet találni róla neten, de azok alapján látszik, hogy kifejezetten szép modern épület volt.
Az épület üzlethelyiségeiben a Pesti Magyar Kereskedelmi Bank fiókintézete működött, egy Meinl kávékimérés, egy virágüzlet és az elegáns Regent Kávéház amiről a nevét kapta az épület.
Budapest ostroma alatt a házparancsnok az emeleti lakások némelyikében üldözötteket helyezett el. A házról pedig úgy gondolták, hogy bombabiztosan lett megépítve. A lakók az értékeiket a pincébe hordták le, de a pince alkalmas volt arra is, hogy a lakók oda lemenjenek veszély esetén.
A baj akkor kezdődött, amikor a német parancsnokság kinézte magának a földszinti kávéház helyiségét, és hatalmas mennyiségű robbanóanyagot hordattak be, hogy ott tárolják.
A Regent-ház január 14-én bombatalálatot kapott, és egy része beomlott. A lakók a pincébe húzódtak, majd hamarosan ott keresett menedéket magának 80 magyar katona is, így már szűkösen fértek el. Amikor kiderült, hogy nem vitték el a lőszereket a földszintről, többen elmentek, hogy máshol vészeljék át az ostromot.
"A környéken élők másnap, 22-én hajnali negyed háromkor hihetetlen robbanásra ébredtek. A bátrabbak kimerészkedtek: −8 fokban az alászálló porban kísérteties látvány tárult a szemük elé.
A Regent-ház helyén 6-8 méter magas romhalmaz állt, amelyből lángok csaptak fel, a szomszédos ház pincéjének fala is izzott.
A szomszédos ház pincéjében menedéket találó 60 emberből 30 örökre ott maradt, a többiek a 41. számú ház pince falát megbontva menekültek el - írja Mathaidesz Konrád a Budai Polgáron megjelent cikkében. Legalább 240-250 halt meg a robbanás következtében a Regent-házban és a szomszédos épületben.
A romok eltakarítása csak évekkel a háború után történt, 1948-ban. Ekkor emelték ki az áldozatok maradványait is azonosításuk nehéz vagy egyenesen lehetetlen volt az állapotuk miatt, csak egy-egy tárgy vagy a ruha egy darabja segíthetett. "A budapesti orvostudományi egyetemen ma is őriznek egy oldalfekvő helyzetű 10 centiméterre zsugorodott múmiát. A tetemet, amelyet a leomló födém nyomott össze, a mész konzerválta. Örök emlék ez a 68 évvel ezelőtti tragédiáról" - írja Matheidesz Konrád.
A Regent-ház áldozatait, jobban mondva földi maradványaikat a Farkasréti temetőben helyezték örök nyugalomra, csakúgy, mint a Margit körút 43-45., a Fő utca 59., és a Vitéz utca 2. halottait. Az áldozatokról évről évre megemlékeznek a budaiak a temetőben.
Fotó: Fortepan.hu
Fotó: Fortepan.hu
A Regent-ház romjainak eltakarítása után két, egymással szemben álló, egyforma épületet emeltek a Margit körút és a Keleti Károly utca sarkán, mivel a Regent-házzal szemközti Szomjas-ház is megsérült a háború alatt, és lebontották.
A két üres telekre Dúl Dezső építész tervei alapján egy-egy lakóházat emeltek, melyek 1959 végére készültek el.
Dúl Dezső 1925. június 18-án született Gyulán, és 2015-ben hunyt el. Egyetemi tanulmányait 1943-48 között a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán végezte. Egyik első munkája az Erzsébet királyné útján felépült nyolc tantermes iskola volt 1955-ben.
A modern, letisztult homlokzatú, középrizalitokkal kialakított házak első pillantásra teljesen egyformának tűnnek, csak alaposabb vizsgálódás után látszanak a különbségek.
Bár sokan leszólják az épületeket, és elkönyvelik ronda, szocreál épületeknek, ezek pont nem tartoznak a csúnya házak közé. Az arányaik nagyszerűek, nem túlságosan hivalkodó egyik sem - más kérdés, hogy jelenleg hogyan érvényesülnek (vagy hogyan nem) a forgalmas Margit körúton, milyen állapotban vannak, a földszinten kialakított üzlethelyiségek és a környező tereptárgyak menniyre rontják az összképet. Érdemes a Mechwart-liget, illetve a Keleti Károly utca felől is megnézni a házakat.
A Regent-ház helyén épült ház földszintjén működött évtizedekig a legendás Európa Étterem és Eszpresszó, azután zenés-táncos szórakozóhely lett, majd bankfiók.