Novemberben - részben a bázishatás, azaz a 2020. novemberi alacsonyabb árszínvonal miatt - történelmi mértékű áremelkedést mért a Privátbankár.hu élelmiszerfronton. Árkosár-felméréssorozatuk közel 15 éves történetében még sosem fordult elő 17 százalékos ugrás egy év alatt.
A legjobb december eleji akciókat az almánál és az ásványvíznél látták - ez a két termék 19 illetve 14 százalékkal olcsóbb volt most, mint egy hónappal ezelőtt. A legnagyobb havi áremelkedést a sajtnál mérték (bő 26 százalék), de 10 százalékot meghaladó mértékben drágult egy hónap alatt a banán, a kenyér, a tojás, a kávé, a tea, a chips, és egyes üdítők, gyümölcslevek is.
Ennél jóval érdekesebb az éves eredmény, vagyis hogy mely termékek ára változott a legnagyobbat tavaly decemberhez képest. Jelentősebb árcsökkenést most csak a jeges teánál és az ásványvíznél mértek: előbbi közel 17, utóbbi 14,4 százalékkal olcsóbban került most a polcokra, mint egy éve. A jelentősebb (10 százalékot meghaladó) éves áremelkedést mutató termékek listája ennél sokkal hosszabb, az élen a margarin áll 52 százalékos emelkedéssel:
- margarin ( 52%)
- chips ( 35%)
- krumpli ( 29%)
- narancslé ( 28%)
- szénsavas üdítő ( 27%)
- tömény szeszesital ( 26%)
- tea ( 24%)
- tejföl (24%)
- étolaj ( 22%)
- liszt ( 21%)
- kenyér ( 19%)
- tojás ( 19%)
- joghurt ( 16%)
- sajt ( 14%)
- kávé ( 13%)
- cukor ( 13%)
- túródesszert ( 13%)
- pezsgő ( 13%)
Az év során - különösen a második félévben - az étolaj és a margarin voltak a legnagyobb áremelkedést mutató termékek. A háttér a két termék esetében megegyezik - részben az időjárás kedvezőtlen alakulása, részben a takarmánynövények piacán a globális kereslet megugrása miatt bekövetkezett árrobbanás miatt drágulnak ilyen mértékben.