Az Európai Unió és Nagy-Britannia kereskedelmi kapcsolatairól szóló tárgyalások nehéznek és aprólékosnak ígérkeznek, az unió nem fogja engedni, hogy London tisztességtelen versenyelőnyt szerezzen - tudósít az MTI az Európai Bizottság Brexit-ügyi főtárgyalójának keddi, Lisszabonban tartott beszédéről.
Michel Barnier a Web Summit nemzetközi technológiai konferencián mondott beszédet a brit kilépés utáni Európa jövőjéről, és emlékeztetett arra, hogy az uniós és brit tárgyalók által elért, majd pedig a tagországok vezetői által október végén elfogadott, a brit EU-tagság rendezett megszűnését (Brexit) biztosító megállapodás ambiciózus szabadkereskedelmi egyezményt vázol fel a jövőre nézve, zérókulcsos vámokkal és kvóták nélkül, egyenlő versenyfeltételekkel.
Az Egyesült Királyságnak azonban nem szabad azt gondolnia, hogy mindez elegendő a jövőbeli partnerséghez. Az EU-nak szilárd garanciákra lesz szüksége az egyenlő versenyfeltételek biztosításához
- emelte ki a francia politikus.
Szavai szerint, ha a brit parlament is ratifikálja is a kilépési megállapodást, az még messze nem jelenti a folyamat végét.
Az uniónak teljesen új viszonyrendszert és együttműködést kell kialakítania Londonnal.
Az erre fordítható idő ugyanakkor nagyon rövid - figyelmeztetett Michel Barnier.
A Brexit nem pusztán az unió és az Egyesült Királyság szétválásáról szól. Számos következményét alábecsülik, az ugyanis komoly nehézségekkel, átláthatatlan fejleményekkel járhat. A megállapodás viszont biztonságot jelenthet mindkét fél számára
- mondta. Kiemelte azonban, a Brexit bizonytalanságot jelent Írországnak, de a tárgyalók az Írország és Észak-Írország különleges problémáira is közös megoldást találtak. Az egész régiónak békére és stabilitásra van szüksége - tette hozzá. "Óvatosnak kell lennünk, fel kell készülnünk a legnehezebb forgatókönyvre is. A Brexit mindkért fél számára vesztes történet, de törekedni kell a barátság, az együttműködés és a közös célok megóvására" - fogalmazott Barnier.
Nagy-Britanniában december 12-én előrehozott parlamenti választást tartanak. A 2016-os Brexit-referendum óta már másodszor szólítják urnához a választókat, miután a kilépés dátumát háromszor is el kellett halasztani.
Kiemelt kép: MTI/EPA/Andy Rain