A BBC és a Sky News is úgy tudja, hogy megszületett a megállapodás a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről, de egyelőre "technikai szintű" megállapodás-tervezetről van szó. Ez azt jelenti, hogy a Brexit-tárgyalásokat folytató szakértői küldöttségek jutottak egyezségre, ám ezt Londonban és az Európai Unióban is politikai szinten jóvá kell hagyni.
A BBC információi szerint a brit kormány tagjai még kedd este megkapják a tervezet szövegét, hogy áttanulmányozhassák, Theresa May miniszterelnök pedig szerdára soron kívüli kabinetülést hívott össze a tervezet megvitatására.
Ezt a londoni kormányfői hivatal is megerősítette: a kabinet szerda délután, brit idő szerint 14 órakor ül össze.
A Brexit-tárgyalások legnagyobb horderejű megoldatlan kérdése eddig az volt, vajon hogyan lehetne újból bevezetni a határellenőrzést a Észak-Írország és az Európai Unióban maradó Ír Köztársaság 499 kilométeres határszakaszán. A Brexit után ez lesz az Egyesült Királyság és az Európai Unió egyetlen szárazföldi vámhatára.
Egyelőre nem tudni, hogy ebben a kérdésben is sikerült-e konkrét egyezségre jutni, vagy későbbre halasztották ennek a megoldását.
A legutóbbi tervek szerint az ír határ átjárhatóságának rendezését akár már a héten is lezárnák, így pedig leghamarabb november végén, vagy pedig a december közepi EU-csúcson lezárulhat a kiválás feltételeiről zajló maratoni, mintegy másfél éves egyeztetés - írja az Infostart.
Az idő fogy: ahhoz, hogy szabályozott körülmények között mehessen végbe a brit kilépés, március 29-ig a brit és az Európai Parlamentnek is jóvá kell hagynia a megállapodást, és a tagállamoknak is el kell fogadniuk.
Ezek után is lesz még egy több mint másfél éves átmeneti időszak, hogy 2020 végéig a fennmaradó kérdéseket is rendezhessék. A nemrég felmerült, hogy ezt az időszakot meghosszabbítsák, de erről egyelőre nincsen új információ.
A Capital Economics vezető szakértője arról beszélt, mivel nem ismertek a tervezet részletei, így azt sem tudni, hogy Theresa May tett-e bármilyen további engedményeket az EU-nak az eddig megoldatlan kérdésekben. Ruth Gregory azt is elmondta, nem lenne meglepve, ha a következő időszakban újabb kabinettagok jelentenék be lemondásukat a kormányzó Konzervatív Párt EU-párti, illetve EU-szkeptikus táborából egyaránt. Azt sem tartaná meglepőnek, ha a tényleges, végleges megállapodáshoz vezető folyamat bőven átnyúlna a 2019-es évbe.