A belorusz hatóságok bombariadóra hivatkozva elrendelték a Ryanair Athénból Vilniuszba tartó járatának kényszerleszállását Minszkben.
A Washington Post azt írja: a fehérorosz ellenzék szerint az intézkedés csak ürügy volt arra, hogy letartóztathassanak egy ismert ellenzéki aktivistát, aki a gép fedélzetén utazott át szülőföldje felett.
A minszki repülőtér bombariadót jelentett, az állami média szerint Aljekszandr Lukasenka elnök ezért parancsot adott, hogy vadászgépes kísérettel szállítsák le az utsszállítót.
A gép egyik utasa Roman Prataszevics volt. Prataszevics emigrációban, Fehéroroszországon kívül vezette a népszerű ellenzéki NEXTA Telegram csatornát. Őt a minszki leszállás után azonnal őrizetbe vették.
A híradások szerint Prataszevicsnek hazájában halálbüntetéssel kell szembe néznie, miután a tavalyi kormányellenes tüntetések idején fellépő belorusz rendőrség brutalitását leleplező NEXTA létrehozóját terroristának nyilvánították.
A Ryaniar földre kényszerítése rögtön diplomáciai hullámokat vetett Európában. Gitanas Nauseda litván elnök az ellenzéki aktivista haladéktalan elengedését és Vilniusba való továbbengedését követelte. Nauseda hangsúlyozta, hogy a kereskedelmi járatot erővel kényszerítették a földre.
Felszólítom a NATO- és európai uniós szövetségeseinket, hogy azonnali választ adjanak a fehérorosz rezsim polgári légi közlekedés elleni fenyegetésére. A nemzetközi közösségnek haladéktalanul lépéseket tennie, hogy ilyesmi ne fordulhasson elő többé
- tette hozzá. Nauseda kijelentette, hogy az incidenst meg fogják vitatni hétfőn az uniós csúcson.
Asta Skaisgiryte litván elnöki tanácsadó szerint a fehérorosz hatóságok előre eltervezték a mintegy 170 utast szállító repülőgép elleni akciót. Kijelentette, hogy a fehérorosz biztonsági szolgálatok tudták, hogy a fedélzeten lesz a tavaly november óta Vilniusban élő Prataszevics.
A Litvániába szökött Szvjatlana Cihanouszkaja fehérorosz ellenzéki vezető a Nemzetközi Légiközlekedési Szervezet (IATA) vizsgálatát és Fehéroroszország kizárását követelte az IATA-ból.
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök Twitter-oldalán közölte: Charles Michelhez, az Európai Tanács elnökéhez fordult azzal a kéréssel, hogy a hétfői uniós csúcson további szankciókat vitassanak meg Lukasenka kormánya ellen.
Állami terrorizmus példátlan cselekedetének minősül egy polgári repülőgép eltérítése, ami nem maradhat megtorlás nélkül
- hangsúlyozta.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke teljességgel elfogadhatatlannak nevezte az incidenst. Ausztria és Németország pedig azonnali magyarázatot követelt Minszktől a történtek miatt. Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter elfogadhatatlannak nevezte a fehérorosz hatóságok cselekedetét és az uniós tagállamok határozott és egységet válaszát követelte az ügyben.
A Ryanair közleménye szerint a fehérorosz hatóságok lehetséges biztonsági fenyegetésről értesítették a céget azzal az utasítással, hogy a szóban forgó járatnak a legközelebbi repülőtéren, Minszkben le kell szállnia. A biztonsági ellenőrzés során a helyi hatóságok nem találtak semmit a fedélzeten, a gép utasaival és személyzetével együtt folytathatja útját.