Hétfőn derült ki, hogy Joe Biden nem mást, mint a korábbi államtitkárt és demokrata elnökjelöltet, John Kerryt jelöli klímaügyi megbízottnak, aki "sürgős nemzetbiztonsági problémaként" kezeli majd a globális felmelegedés témakörét. Mindez éles váltást jelent a Trump-érát követően, a leköszönő elnök ugyanis elbagatellizálta a klímaválságot - írja a Guardian.
A 2004-es elnökjelölt és korábbi massachusettsi szenátor Tweetjében ígéretet tett rá, hogy a klímaválságot "éppen olyan sürgős nemzetbiztonsági kockázatként kezeli majd, mint amilyet az valójában képvisel."
Hozzátette: a feladat során együttműködik Joe Bidennel, az Egyesült Államok szövetségeseivel és a klímavédőkkel, akik üdvözölték Kerry, mint komoly politikai súllyal bíró szereplő kinevezését.
Mint kiderült,
Kerry "főállásban" foglalkozik majd a klímaváltozás kérdésével, így - a történelemben először - ilyen minőségben kap helyet a Nemzetbiztonsági Tanácsban is. Államtitkárként Kerry kulcsszerepet játszott a párizsi egyezmény kidolgozásában, ami az aláíró országokat az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérséklésére kötelezte.
Kerry élesen bírálta Trump klímapolitikáját, ahogyan az Egyesült Államok kilépését is az egyezményből.
A megbízott egy Biden kampányában résztvevő munkacsoportban is közreműködött, amely a szén-dioxid kibocsátás csökkentésének politikáját dolgozta ki.
Mivel Kerry viszonylag mérsékeltnek számít,
az ő feladata lehet, hogy a republikánusok körében is támogatást nyerjen Biden tervének, amellyel drasztikusan csökkentené a károsanyag-kibocsátást, valamint új munkahelyeket teremtene a megújuló energiák és egyéb klímabarát tevékenységek révén.
Kérdés, mekkora sikert arat ez a terv, ha a szenátus - a várakozásoknak megfelelően - a republikánusok kontrollja alatt marad.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!