A berlini kormány csütörtökön bejelentette, hogy betiltotta a nagy-britanniai központú, Combat 18 nevű neonáci csoport németországi ágát, amelyet egy bevándorlóbarát német politikus meggyilkolásával is kapcsolatba hoztak a közelmúltban.
A jobboldali szélsőségességnek és az antiszemitizmusnak nincs helye a társadalmunkban,
írta egy német belügyi szóvivő a Twitteren.
A rendőrség hat tartományban tartott házkutatást a mozgalom tagjainál. A Combat 18 régóta a hatóságok célkeresztjében van. Jelenleg mindössze kéttucatnyi tagja van, a csoport veszélyességét inkább szélsőségessége jelenti.
A Combat 18-at összefüggésbe hozták Walter Lübcke, a CDU hesseni politikusának tavaly júniusi meggyilkolásával. A migránsokkal szimpatizáló Lübcke gyilkosa összeköttetésben állt a csoporttal.
Neonáci terrorveszélyt vetíthet előre a fejbe lőtt német politikus halála
Walter Lübcke halála nem csak azért döbbentette meg a német közvéleményt, mert a politikust hidegvérrel, a saját háza teraszán lőtték fejbe, hanem azért is, mert egyre több jel mutat arra, hogy a háttérben szélsőjobboldali motivációk vannak.
Németországban az elmúlt időszakban megszaporodtak a rasszista és zsidóellenes indíttatású erőszakcselekmények. 2019 októberében két ember vesztette életét egy lövöldözésben Halléban. A tettes célpontja a helyi zsinagóga lett volna, ahová nem tudott bejutni.
A Combat 18 a Vér és Becsület (Blood and Honour) nevű neonáci csoport katonai szárnya, és 1992-ben született Nagy-Britanniában. A combat harcot jelent, a 18-as szám a német ábécé első és nyolcadik betűjére utal, azaz Adolf Hitler monogramjára. A nemzetközi hálózat helyi csoportjait Angliától Oroszországig többfelé összefüggésbe hozták már gyilkosságokkal és merényletekkel.
Kiemelt kép: egy erfurti lakóház kapujában állnak rendőrök 2020. január 23-án, miután a német kormány bejelentette, hogy betiltotta a nagy-britanniai központú Combat 18 neonáci csoport németországi ágát. A rendőrség hat német tartományban tart razziákat a Combat 18 ügyében nyomozva. Fotó: MTI/AP/DPA