Fizetésképtelenné nyilvánította a bíróság a debreceni székhelyű Pentafrost Élelmiszeripari Kft.-t, és - amint az Agrárszektor megírta - elrendelte a cég felszámolását. Magyarország egyik legnagyobb hűtőipari cégéről van szó, amely a gyorsfagyasztott borsó és csemegekukorica piacán számított igazán erősnek, tavaly még 6,9 milliárd forint árbevételt ért el. A Pentafrost egy magyar családi tulajdonú élelmiszeripari vállalkozás, amelyet a NER egyik bankja finanszírozott - éppen olyan felállás tehát ez, amilyet a miniszterelnök kívánatosnak tart.
Kerestük a főtulajdonos Petis Jánost, mi okozta a cég fizetésképtelenségét, de cikkünk megjelenéséig nem reagált kérdéseinkre. A piacot mindenesetre nem érte váratlanul a felszámolás híre, a termelők január-februárban szerződnek csemegekukorica és borsó felvásárlásra, de a Pentafrost emberei nem jelentkeztek náluk. Már évek óta billegett a Pentafrost - utalt az egyik piaci szereplő arra, hogy az előző öt évből négyben veszteséget termelt a debreceni cég. Tavaly 193 millió volt a mínusz, az előző években 300-400 millió forint körül alakult a veszteség, csak 2020 számított kivételnek, akkor 27 millió forint nyereséget mutattak ki adózás után.
A mérlegbeszámolót március végén adták le, a hozzá fűzött kiegészítő mellékletben nincs szó felszámolásról, de a könyvvizsgáló jelentése veszélyesnek ítélte a helyzetet a 2021-es adatok alapján:
- a saját tőke a jegyzett tőke szintje alá esett, a tulajdonosok pedig nem jelezték, hogy pótbefizetéssel helyre billentenék a cég tőkehelyzetét.
- A könyvvizsgáló figyelemfelhívásában az is szerepel, hogy nem látja biztosítottnak a vállalkozás folytatását.
Miközben egymást követték a veszteséges évek, a cég adóssága sehogy sem ment 6 milliárd forint alá. Tavaly év végén a mérlegben 6,6 milliárd forint kötelezettség szerepelt, és az összes tartozás rövid lejáratú, vagyis éven belül fizetendő. Ez drámai változás a 2021-es állapothoz képest, amikor még 5,1 milliárd hosszú lejáratú követelés mellett 1,4 milliárd volt a rövid lejáratú tartozás. Így szoktak kinézni azoknak a cégeknek a mérlegei, melyeknek a bank lejárttá teszi a hiteleit, a kuncsaft pedig egyszerre nem tud fizetni és bedől.
Nem tudhatjuk, hogy így történt-e a Pentafrostnál, mindenesetre az Agrárszektor azt pedzegette, hogy a bukást egy korábbi devizahitel okozta, aminek a törlesztését nem tudták kitermelni. A cégadatok alapján az MKB Bank a Pentafrost fő hitelezője, 2011 óta rendelkezik jelzálogjoggal a mirelites cég üzletrészein, a mérleghez fűzött kiegészítés szerint pedig közel 15 millió euró, mintegy 5,5 milliárd forint a biztosított összeg. (A hitelbiztosítéki nyilvántartásban ennél is nagyobb biztosított követelés szerepel, egy 2015-ös bejegyzés 6,2 milliárd forintról szól.)
A 24.hu informátora azt jelezte, hogy az eset összefügg a miniszterelnök által szorgalmazott magyar tulajdonú óriásbank, a Magyar Bankholding létrehozásával. A fuzionáló MKB, Budapest Bank és Takarékbank állítólag a hitelportfólióik nagytakarításába kezdtek, és igyekeznek megszabadulni a problematikus daraboktól.
A Pentafrosttal az egyik legnagyobb felvásárló eshet ki, és ez több ezer termelő és több mint 200 dolgozó sorsát befolyásolhatja.
Török Csaba felszámolóbiztos azonban optimistán nyilatkozott, közlése szerint a Pentafrost, bár nem teljes kapacitással, de továbbra is működik, sőt bízik abban, hogy a cég üzemi szinten nyereséges lehet, és később működőképes állapotban lehet majd értékesíteni. A jelenlegi piaci helyzetben nem okoz megrázkódtatást a Pentafrost bedőlése - vélik zöldségtermelő körökben. Egyrészt évek óta csökken a borsó és a csemegekukorica vetésterülete, másrészt azok, akikkel nem kötöttek szerződést, az orosz-ukrán háború nyomán felfordult világban gond nélkül átállhatnak gabona, illetve olajos növények termelésre. Főleg kukorica és napraforgó jön számításba, ezeknek az ára az egekbe szökött, így megéri átállni a termelésükre.
Vedd kézbe a 24.hu legemlékezetesebb tartalmait!
Izgalmas arcok, kihagyhatatlan történetek
Keresd az újságárusoknál, vagy rendeld meg az mc.hu/riporter oldalon!
Megrendelem