Jelentősen megnőhet a bor népszerűsége az év végi céges ajándékok között. Feltéve, hogy november 25. után is marad a háború miatti veszélyhelyzet.
A kormány október 4-én adott ki rendeletet arról, hogy
– szúrta ki a 24.hu.
A rendelet november 16-án, csütörtökön lép életbe, és csak tíz napig, november 25-éig lenne érvényben, hiszen jelen állás szerint akkor lejár a háború miatti veszélyhelyzet. Valószínűbb azonban, hogy a kormány újból meg fogja azt hosszabbítani (semmilyen körülmény nem változott az utolsó hosszabbítás óta, sőt a hétvégén újabb súlyos konfliktus tört ki a világban), így a karácsonyi céges ajándékként adott bor is adómentes juttatás lehet.
A rendelet szerint az „egyes meghatározott juttatásnak” számító reprezentációs és nem reprezentációs célú vendéglátásban, valamint üzleti ajándékként, illetve csekély értékű ajándékként eddig is adható borok egy része lehet adómentes november 16-tól a veszélyhelyzet végéig – idézi a portál.
Az szja-törvény definíciója alapján reprezentatív vendéglátás lehet a juttató cég tevékenységével összefüggő üzleti, hivatali, szakmai, diplomáciai vagy hitéleti rendezvényen, eseményen, illetve az állami, egyházi ünnepek alkalmával nyújtott vendéglátás (étel, ital) és a rendezvényhez, eseményhez kapcsolódó szolgáltatás. A nem reprezentatív vendéglátásról a 24.hu Fata László cafeteriaszakértőt kérdezte.
Az üzleti ajándék a juttató tevékenységével összefüggő üzleti, hivatali, szakmai, diplomáciai vagy hitéleti kapcsolatok keretében adott ajándék, A csekély értékű ajándék pedig a dolgozóknak adható juttatás, évente egy alkalommal, legfeljebb a minimálbér tizedéig (idén 23 200 forint), nyilvántartás mellett – a törvény szerint.
– mondta el Fata László.
Úgy véli, mindenképp van jelentősége az adótehernek, mert a bor mint év végi céges ajándék rendszeresen előfordul az ajándékozók palettáján.
A rendeletből az világosan kiderül, hogy csak palackozott borokra, mint juttatásra fog vonatkozni az adómentesség. Szerepel a szövegben továbbá, hogy „forgalomba hozatalt kezdeményező borászati üzemengedélyes”. Erről Varga Péter, a Varga Pincészet egyik tulajdonosa azt mondja, magát a bortermelőt jelenti, a pincészetet, ahol előállítják a bort.
– tette hozzá
Az adómentesség feltétele még, hogy a bor eredetvédett legyen – mint elmondta: a Magyarországon forgalmazott borok túlnyomó része, még az olcsóbbak is eredetvédettek. Szerinte az adómentességnek köszönhetően a bor jelentős előnybe fog kerülni a többi féle céges ajándékhoz képest.
A háborúval és a szankciókkal kapcsolatos összefüggés egyértelmű: a magyar borok legnagyobb felvevőpiaca 2014-ig, az első korlátozásokig Oroszország volt. Varga Péter elmondta, hogy az elmúlt időszakban Magyarországon jelentősen csökkent a borfogyasztás – szerinte nem függetlenül a motorizációtól és a Magyarországon a vezetésre érvényes zéró toleranciától.
Az Agrárminisztérium közleményében azt írja: „Azért, hogy az egész európai borpiacot érintő értékesítési nehézségeket a hazai piaci szereplők le tudják küzdeni, valamint a minőségi borok értékesítésének növelése érdekében mentesülnek a kormány döntése alapján 2023. november 16-tól az üzleti célú reprezentációra és üzleti ajándéknak megvásárolt oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel, vagy az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borászati termékek a reprezentációs adó megfizetése alól abban az esetben, ha a terméket közvetlenül az azt megtermelő borászattól vásárolják meg.”