A következő 40 évben több mint 100 ezer daganatos megbetegedést előzhetnek meg Nagy-Britanniában a humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltással, amelyet az iskolás lányokon kívül szeptembertől a fiúk is megkaphatnak.
Az egészségügyi illetékesek kedden jelentették be az oltási program kiterjesztését. A brit közegészségügyi szolgálat (PHE) szakértői szerint az immunizációs program 2058-ig mintegy 64 ezer méhnyakrákos és csaknem 50 ezer más rákos esetet előz meg.
A HPV szexuális úton terjedő vírus, amely egyebek mellett méhnyakrákot, végbélrákot, péniszrákot, hüvelyrákot, fej- és nyakrákot okozhat. A vírus felelős a méhnyakrákos megbetegedések 99 százalékáért, de a péniszrák 60 százalékát is a vírus okozza. A PHE közleménye szerint a szeptemberi iskolakezdéstől a 12-13 éves fiúknak is felajánlják a védőoltást a brit kormány közegészségügyi programja keretében, ezzel becslések szerint 29 ezer rákos megbetegedést előznek meg a férfiak körében a következő negyven évben.
A lányokat Nagy-Britanniában 2008-ban kezdték el beoltani a HPV ellen. Az azóta született tanulmányok szerint a 16 és 21 év közötti lányok körében a vírus bizonyos fajtáinak előfordulása 86 százalékkal csökkent Angliában. Egy skót tanulmány arra is rámutatott, hogy a vakcina a nőknél 71 százalékig terjedő mértékben csökkentette a rákmegelőző állapot kialakulását.
Robin Weiss, a University College London onkológusa hangsúlyozta, hogy a HPV-program kiterjesztésének csak nyertesei lesznek. "A HPV-vakcina tíz éve sikerrel védi meg a lányokat attól, hogy felnőtt korukban méhnyakrákjuk legyen. Nyilvánvaló, hogy a beoltott fiúk is nyernek vele, hogy nem lesz péniszrákjuk, végbélrákjuk és csökken annak a kockázata is, hogy fej- és nyaki daganatuk legyen" - fogalmazott.
(MTI)
Kiemelt kép: Stringer / Imaginechina / AFP