Brüsszel szerint az orosz Sputnik COVID-19 vakcina magyarországi behozatala és felhasználása biztonsági aggályokat vet fel és ronthatja az oltások iránti bizalmat - írta a Reuters.

A magyar tervek az orosz oltóanyag kipróbálására és lehetséges előállítására, példátlan lépés lenne az EU-ban, és csak növelné a Brüsszellel szembeni konfliktust.

„Az a kérdés, hogy egy tagállam valóban beadatna-e a polgárainak egy olyan vakcinát, amit nem vizsgált az Európai Gyógyszerügynökség (EMA)”

– mondta a Bizottság szóvivője.

A hatályos jogszabályok szerint az orosz vakcinát addig nem lehet forgalmazni a tagállamokban, amíg az EMA jóvá nem hagyta – közölte a szervezet.

hirdetés

„Ha az állampolgárok elkezdik megkérdőjelezni az oltóanyag biztonságosságát, akkor később egy jobb oltóanyaggal sokkal nehezebb lesz beoltani a lakosság megfelelő hányadát ”

- tette hozzá a szóvivő.

Az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában 8000 ember megkérdezésével készült felmérés szerint, már most is csak az emberek kevesebb mint 55 százaléka adatná be magának az oltást, így viszont a tudósok szerint nem alakulna ki az immunitás.

Szakértők szerint a félretájékoztatás és a lehetséges oltások gyenge biztonsági ellenőrzése központi szerepet játszik a hatékonyságukba vetett bizalom csökkentésében.

Orbán Viktor kijelentette, hogy a Sputnik kipróbálását és engedélyeztetését tervezi, és ezen a héten megkezdődhet az első adag kipróbálása. Ami jövőre nagyobb importhoz és tömegtermeléshez vezethet Magyarországon, ha a vakcina biztonságosnak és hatékonynak bizonyul.

Oroszország múlt héten közölte, hogy a vizsgálati eredmények azt mutatták, hogy a Sputnik V 92% -ban hatékonyan védi az embereket a COVID-19-től és az ország tömeges oltásra készül.

A Moderna MRNA.O és a Pfizer PFE.N amerikai cégek által kifejlesztett vakcinák - utóbbi a német BioNTech 22UAy.DEBNTX.O céggel együttműködve - valamivel jobb eredményeket mutattak ki, és jóval több tesztalanyon.

A magyar kormány nem válaszolt a Reuters azon kérdéseire, hogy itthon akarja-e engedélyezni a Sputnik V oltóanyagot, vagy pedig az előírt uniós eljárás révén.

Oroszország egyébként korábban közölte, hogy kész megosztani az oltás adatait az EMA-val, és kijelentette, hogy célja a vakcina előállítása Magyarországon és más hajlandóságot mutató uniós országokban.

Az EMA viszont most azt mondta, hogy eddig nem kapott Oroszországtól, vagy Magyarországtól adatokat a Sputnik V-ről vagy bármilyen más COVID-19 vakcináról.

A Sputnik V-t várhatóan a világ más országaiban is kipróbálják és gyártják majd Oroszországon kívül is, Brazíliában, Mexikóban, a Fülöp-szigeteken és az Egyesült Arab Emírségekben.


hirdetés