A jövő héten előáll a Központi Statisztikai Hivatal a fogyasztói árak júliusi statisztikájával - árulta el ma az MTI.
Egyelőre azt tudni, hogy:
- júniusban a fogyasztói árak átlagosan 2,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál
- az elmúlt egy évben az élelmiszerek és a szeszes italok, dohányáruk ára nőtt jelentős mértékben
- a júniusi adattal megtört az infláció négy hónapja tartó lassuló trendje (májusban az éves infláció még mindössze 2,2 százalék volt; májushoz képest a fogyasztói árak júniusban átlagosan 0,4 százalékkal nőttek, csakúgy, mint egy hónappal korábban; az első féléves infláció 3,4 százalékos volt, a maginfláció 4 százalék maradt).
Az ipari termelés, jelentős részben a koronavírus és karantén miatt júniusban 7,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, sőt: a munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 12,2 százalékkal csökkent.
Az építőipari teljesítményéről májusi a legfrissebb adat: a szektor volumene 20,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi szintjétől.
- az épületek építése 24 százalékkal, az egyéb építményeké 15,6 százalékkal csökkent
- az építőipari vállalkozások május végi szerződésállománya 14,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól
- már a vírus előtt sem állt túl jól a szektor, hiszen az év első öt hónapjában az építőipari termelés 5,6 százalékkal elmaradt a tavalyi év azonos időszakában mérttől.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben 2,2 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszaki adatát: a szezonálisan, naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint a gazdaság teljesítménye az előző év azonos negyedévéhez mérten 2,0 százalékkal nőtt, az előző negyedévhez viszonyítva 0,4 százalékkal csökkent.
Egy átlagnyugdíjasnak luxus a zöldség, a sertéshús
A szakértő szerint minél régebben állapították meg valakinek a nyugdíját, annál rosszabbul járhat.