Szűcs Zsuzsanna szerint a daganatos betegségek kialakulása nem egyetlen összetevőtől függ, hanem leggyakrabban több tényező okozza.


Múlt héten felkerült a lehetséges rákkeltő anyagok listájára az 1980-as évek óta a diétás üdítők népszerű édesítőszerének számító aszpartám. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a döntésnél a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) állásfoglalását vette alapul, akik az édesítőszert a 2B csoportba sorolták be. Ide tartoznak azok az anyagok, melyek rákkeltő hatására „korlátozott bizonyíték” áll rendelkezésre. Vagyis a nemzetközi tudósok szerint az aszpartám rákkeltő hatása éppen annyira igazolható, mint a mobiltelefonálás, a savanyított zöldségek vagy a LED lámpa esetében.

Ennek ellenére Magyarországon soha nem látott méretű zérókóla-háború robbant ki a közösségi médiában. A XIXO a hazai celebvilág színe-javát felvonultatta saját terméke mellett, akik egy-egy nagy korty kíséretében sulykolták, hogy ebben a diétás üdítőben egy gramm sincs a savanyúságok veszélyességével vetekedő készítményből. A XIXO zérókólája mellett hirtelen felsorakozott hírességek a Coca-Colával kapcsolatos posztok alatt is megjelentek, bizonygatva, hogy nincs is jobb a borsodi üdítőnél.

A WHO szakértői döntésével kapcsolatban a Magyar Dietetikusok Szövetsége (MDOSZ) kedden sajtóközleményt adott ki, annak érdekében, hogy nyomatékosítsa a nemzetközi szakmai szervezetek felülvizsgálatának eredményét.

– Az aszpartám tulajdonképpen egy édesítőszer, vagyis egy élelmiszer-adalékkanyag. Ezeket az anyagokat az élelmiszeripar arra használja, hogy biztonságosabbá, élvezetesebbé és technológiailag könnyebben feldolgozhatóvá tegye az élelmiszereket. Az Európai Unióban jelenleg tizenegy energiamentes édesítőszer rendelkezik engedéllyel, ezek közül az egyik az aszpartám – tudtuk meg Szűcs Zsuzsannától. A MDOSZ elnöke elmondta, hogy ezek az energiamentes édesítőszerek jellemzően nagyságrendekkel édesebbek a cukornál, így már nagyon kis mennyiség is elég az ízesítéshez.

A dietetikus szerint egyáltalán nem véletlen, hogy épp most jött ki a WHO jelentése.

– Egy új élelmiszer-adalékanyag engedélyezési eljárása során megnézik a rendelkezésre álló tudományos bizonyítékokat, ami alapján eldől, hogy használhatják-e az élelmiszeripar szereplői, végeredményben pedig az asztalunkra kerülhet-e. Ez a munka azonban itt nem ér véget, hiszen a táplálkozástudományi kutatások folyamatosan zajlanak, emiatt ezeket az engedélyeket állandóan felülvizsgálják, szükség esetén pedig például csökkentik a megengedhető napi beviteli mennyiséget – tette hozzá Szűcs Zsuzsanna.

Legutóbb a mostanihoz hasonló kockázatelemzési jelentést 2013 decemberében adott ki az Európai Élelmiszer-biztonsági Hivatal (EFSA) a cukornál közel kétszázszor édesebb aszpartámról. Az egy héttel ezelőtti jelentés valójában megerősítette a tíz évvel korábbi eredményt, vagyis azt, hogy testtömegtől függően kilogrammonként napi maximum 40 mg aszpartám fogyasztása vélhetően továbbra is kockázatmentes. Ez nagyjából naponta 9-14 doboz diétás üdítő elfogyasztásának felel meg.

A dietetikus hangsúlyozta: a rákbetegségek kialakulása leggyakrabban nem egyetlen tényezőtől függ. Lehetnek olyan típusai, melyek összefüggésbe hozhatók az életmóddal, azon belül az étrend összetételével. Ezen felül számításba jönnek olyan faktorok, mint például a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a stressz vagy a sportolás hiánya.

A MDOSZ elnöke kiemelte: a megengedhető beviteli mennyiségek megállapításánál figyelembe veszik, hogy még azok se legyenek veszélyben, akik állapotuk például cukorbetegségük miatt kénytelenek csak édesítőszerekkel készült ételeket, italokat fogyasztani. Ettől függetlenül a szakértő szerint fontos, hogy csak minimálisan édesítsünk, a megengedett napi mennyiséget tartsuk be.

– Az elmúlt években azt vettük észre, hogy sokan azt hiszik, az édesítőszerekkel édesített élelmiszerekből, így a csokikból, üdítőkből bármennyi elfogyasztható, hiszen nincs bennük kalória és cukor. Azonban ez egyáltalán nem jelent felhatalmazást arra, hogy dupla adagot együnk ezekből. Az egészségmegőrzés és a karcsúbb alak elérése az egészséges táplálkozás szabályainak betartásával érhető el – tette hozzá Szűcs Zsuzsanna.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!