Biden kilenc és fél órát vonatozott egy olyan területen, ami sem a földön, sem a levegőben nem áll amerikai ellenőrzés alatt. Ráadásul utoljára Abraham Lincoln járt ilyen közel egy aktív csatatérhez.


Joe Biden és felesége szombat este a washingtoni Georgetown egyetemen vettek részt egy misén. Ezután ellátogattak az amerikai történelmi múzeumba, végül vacsorázni mentek a Red Hen nevű olasz étterembe, ahol állítólag az amerikai főváros legjobb édesköményes-kolbászragus rigatoniját készítik. Ezután az elnöki pár visszatért a Fehér Házba, és a világ úgy tudta, hogy mindketten lefeküdtek aludni.

Ehelyett nem sokkal éjfél után az Andrews légitámaszponton megjelent egy különleges konvoj - írja a New York Times. Biden legszűkebb tanácsadói, biztonsági emberei, egy orvosi csapat, egy Fehér Házi fotós, és két újságíró ült a kocsikban.

A sajtóból egyedül a Wall Street Journal munkatársa, Sabrina Siddiqui, és az AP hírügynökség tudósítója, Evan Vucci tudtak arról, mi készül. Őket is egy nappal korábban értesítették, és a legszigorúbb titoktartásra kötelezték. Olyannyira, hogy az út részleteiről szóló e-mailnek a „További utasítások várhatók a golfmérkőzéssel kapcsolatban” címet adták.

Nem a szokásos elnöki gépre, az Air Force One-nak nevezett Boeing 747-esre szálltak fel, hanem egy C-32-esre. Ez a Boeing 757-es katonai szolgálatba állított változata, amit rendszerint az alelnök és a first lady használ, főleg belföldi utakra. Mivel kisebb a Boeing 747-esnél, rövidebb kifutópálya is elég neki, és ami még fontosabb szempont lehetett: kevésbé feltételezik róla, hogy az elnök van a fedélezeten. Az AP szerint a hívójelet is módosították, a szokásos Air Force One helyett a SAM060-at használták.

Biden maga hajnali 4-kor érkezett meg, és a gép negyedóra múlva szállt fel, hogy átszelje az Atlanti-óceánt. Az elnököt Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó mellett Jen O’Malley Dillon, Fehér Ház stábfőnök-helyettese, és Annie Tomasini, az elnöki hivatal igazgatója kísérte el. A gép európai idő szerint reggel 5:13-kor szállt le a németországi Ramstein légibázison, majd a tankolás után kikapcsolta a transzponderrel innen indult a lengyelországi Rzeszów-Jasionka repülőtérre, ahová 7:57-kor érkezett meg.

Ezúttal azonban meglehetősen kihalt volt a környék. A konvoj egy bíbor színű vonathoz szállította az elnököt, amelynek néhány kocsiját az ukrán zászlóhoz hasonló kék-sárga színre festették. A vonat 9:37-kor hagyta el a pályaudvart és 10 óra körül lépte át az ukrán határt.

A Fehér Ház annyira titokban akarta tartani az eseményt, hogy négy órával azután, hogy Biden belépett Ukrajnába, kiadtak egy hamis jelentést, ami szerint az elnök a fővárosban tartózkodik, és hétfő estig nem is áll szándékában Európába utazni. Akkorra volt ugyanis hivatalosan bejelentve Biden lengyelországi útja.

Egyik kísérője szerint az elnök nemigen tudott aludni a hosszú vonatozás közben, ehelyett felidézte korábbi kijevi útjait, köztük az ukrán parlamentben mondott beszédét, és utolsó, 2017-es látogatásával kapcsolatos feljegyzéseit. Átolvasta Kijev rövid történetét is, egészen a város alapításától.

Végül helyi idő szerint reggel 8 órakor érkeztek meg Kijev Pasazsirszkij állomására, amelynek peronjait előzőleg kiürítették. Az amerikai elnök kék öltönyt vett fel, ukrán nemzeti színű nyakkendővel.

Bident itt az Egyesült Államok kijevi nagykövete, Bridget Brink fogadta, és egy páncélozott járműkonvoj vitte tovább lezárt utakon keresztül a Zelenszkijjel való találkozójára. A konvojt előtte a legnagyobb titokban szállíthatták Kijevbe.

Az elnök öt órás látogatása során találkozott Zelenszkijjel a Mariinszkij palotában, majd együtt koszorút helyeztek el az Emlékezet Falánál az aranykupolás Szent Mihály-székesegyházban, ezután ellátogatott a kijevi amerikai nagykövetségre. Délután 13:10-kor már indult vissza a vonata.

Útban Lengyelország felé Biden több katonai, gazdasági és diplomáciai jellegű utasítást adott ki Ukrajna megsegítéséről. Este 20:45-re ért Przemysl-be, ahonnan Varsóba folytatta útját.

A New York Times szerint ez az út szinte példátlan volt az amerikai történelemben. A mindenkori elnököt gyakorlatilag folyamatosan egy olyan szuperbiztos védelmi falanx veszi körül, ami garantálja a biztonságát. Ezúttal azonban Biden kilenc és fél órán át vonatozott egy olyan területen, amit nem az amerikaiak tartanak ellenőrzésük alatt. Bár a vonat nyolc kocsija tömve volt biztonsági emberekkel, ez nem ellensúlyozhatta ezt a helyzetet.

Igaz, hogy Franklin D.Roosevelt elment Észak-Afrikába, Lyndon B. Johnson Vietnamba, Bill Clinton a Balkánra, George W.Bush és Barack Obama pedig Irakba és Afganisztánba, ahol egyébként Donald Trump is járt, de minden alkalommal vagy amerikai ellenőrzés alatt álló területre mentek, vagy pedig akkor érkeztek oda, amikor a harci cselekmények már végetértek.

Ukrajnában ellenben az amerikai hadsereg nincs jelen, és a légteret sem ellenőrzik.

Persze minden lehetséges óvintézkedést megtettek. Az utat hónapokon át készítette elő a Fehér Ház, a Pentagon és a különböző titkosszolgálatok. A lengyel-ukrán határ közelében amerikai gépek voltak a levegőben, hogy baj esetén az elnök segítségére siessenek. Egy E-3 Sentry légtérellenőrző gép és egy RC-135W Rivet Joint rádioelektronikai felderítő repülő is folyamatosan pásztázta a légteret. Ugyanakkor a határt nem léphették át, mert azt az oroszok esetleg háborús provokációként értékelték volna.

Moszkvát egyébként a Guardian szerint néhány órával az út előtt tájékoztatták arról, hogy Biden Kijevbe készül, nehogy véletlenül pont akkor mérjenek légicsapást a városra. Az oroszok szerint nem adtak garanciát az amerikai elnök biztonságára, és egy emlékezetes alkalommal a légvédelmi szirénák is megszólaltak, miközben az amerikai és az ukrán elnök Kijev utcáin sétált, mivel egy orosz MiG-31-es lépte át az ukrán-fehéroroszor határt, de támadás nem történt ez idő alatt.

„Úgy gondolom, nem szabad kétséget hagyni afelől, hogy az Egyesült Államok támogatja Ukrajnát a háborúban” – mondta Biden Kijevben. Az elnök felidézte, hogy épp egy évvel korábban az oroszok még az ukrán főváros elfoglalását tervezték.

– fogalmazott az elnök.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!