A New York Times közölt csütörtökön riportot arról, hogy a Barack Obama elnöksége alatt szándékosan elszigetelt Orbán-kormány kapcsolatai hogyan javulnak az Egyesült Államokkal Donald Trump hatalomra kerülésével.
A cikkből kiderül, hogy Mike Pompeo idén áprilisi külügyminiszteri kinevezése bizonyulhatott fordulópontnak. Az új miniszter már májusban tárgyalt Washingtonban Szijjártó Péterrel - ilyen magas szintű találkozóra hat éve nem került sor -, júniusban pedig Donald Trump telefonon beszélt Orbán Viktorral, amire Obama idején nem volt példa.
Wess Mitchell külügyi államtitkár egy előadásban úgy vázolta a megváltozott hozzáállást, hogy Washingtonnak jobban kell egyensúlyoznia az elköteleződés és a szükséges kritika között. A korábbi amerikai külpolitikát elhibázottnak tartja, úgy véli, az az orosz és kínai befolyásnak engedett teret. Szerinte az nem működik, hogy Magyarországot elszigetelik és nyilvánosan kritizálják, majd azt várják, hogy erősödjön a befolyásuk.
Nem sokkal ezután visszavonták azt a hétszázezer dolláros (200 millió forint) pályázatot, amit tavaly jelentett be az amerikai külügy a magyarországi független vidéki sajtó támogatására. A New York Times szerint már megvoltak a pályázat "döntősei", amikor bejelentették, hogy a pénzt inkább más országokban költik el.
David B. Cornstein, az Egyesült Államok budapesti nagykövete azt mondta: nem arról van szó, hogy ő vagy országa ne pártolnák a sajtószabadságot, csak azt érzik, hogy ez nem magyar, hanem régiós probléma.
Felidézik azt is, hogy az új nagykövet azt mondta, ha ő személyesen arra a következtetésre jut, hogy az Orbán-kormány fenyegetést jelent a jogállamiságra, azt erőteljesen jelezni fogja, de négyszemközt. Szerinte ugyanis az ilyesmit nem a médiában kell hangoztatni. (Fotó: MTI / Krizsán Csaba)