Az ellenzék a mai napon megtámadta az Alkotmánybíróságon a fiktív lakcímbejelentést legalizáló törvényt, amely utat nyithat a tömeges választási csalásokhoz - jelentették be közös közleményükben az előválasztáson induló és közös listát állító ellenzéki pártok.
Már a 2018-ban és a 2019-ben megrendezett választások során is tömegessé vált az a jelenség, hogy egy-egy romos ingatlanba tucatszám jelentenek be ténylegesen nem Magyarországon élő magyar állampolgárokat azért, hogy részt vehessenek a választásokon. Korábban mind a Kúria, mind a rendőrség megállapította, hogy a visszaélések valóban megtörténtek és az abban résztvevők törvénysértést valósítanak meg.
"Nem véletlen, hogy a kormánypártok a közelgő országgyűlési választások előtt néhány hónappal olyan törvénymódosítást fogadtak el, ami legalizálja a fiktív lakcímbejelentéseket, ezzel megnyitva az utat a választás kimenetelének manipulálása előtt. A közös listát állító ellenzéki pártok ígéretükhöz híven, a mai napon megtámadták az Alkotmánybíróságon a választási visszaéléseket legalizáló törvényt. Ezzel lehetőséget kap az Alkotmánybíróság arra, hogy ne csak a sajtónak állítsák, hanem bizonyítsák is: valóban a hatalomtól függetlenül működnek, és fellépnek a jogállamiság védelmében!" - írta közleményében a Jobbik, a Momentum, a DK, az MSZP, a Párbeszéd, az LMP és Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölt szervezete, a Mindenki Magyarországért Mozgalom.
Mint ismert, novemberben fogadta el a parlament Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes benyújtott salátatörvényt, amelynek része volt a lakcím fogalmának és az ahhoz fűződő szabályoknak megváltoztatása. Ezek szerint nem kell életvitelszerűen élni a bejelentett állandó lakcímen, csak egyfajta kapcsolattartási szerepe lesz ennek, és bárkit be lehet jelenteni az adott ingatlanra. Addig büntethető volt, aki fiktív lakóhelyet létesített, vagy ebben közreműködött, de a javaslat ezt is megszüntette. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint ezzel még szélesebbre nyitották a kapukat a voksturizmus előtt.