Az Mfor azt írja,

több százezer, adott esetben több millió forinttal a zsebükben távozhatnak az őszi önkormányzati választásokon elbukó jelenlegi polgármesterek. Sőt, a képviselőtestület akár meg is kétszerezheti törvényes járandóságukat.

A főállású polgármesteri tisztséget legalább két évig betöltő, az új polgármester megválasztása miatt távozó településvezetők a törvényi rendelkezések szerint

háromhavi illetményüknek megfelelő végkielégítésre jogosultak. Ezt a képviselőtestület további, legfeljebb háromhavi illetménynek megfelelő összeggel kiegészítheti

- válaszolta a portál kérdésére a Belügyminisztérium.

Korábban a helyettes államtitkárok illetményéhez igazították a polgármesteri javadalmakat, az új számítások viszont már az államtitkári alapbérről indultak. A legkisebb falvak főállású polgármesterei 2017 januárjától az államtitkári illetmény 20 százalékát vihették haza, így 149 800 forintról 199 434 forintra ugrott a fizetésük. A 30 ezer lakosnál nagyobb települések vezetői a korábbi 599 200 forint helyett 797 736 forintot kaptak. Ez utóbbi az akkori államtitkári illetmény 80 százaléka volt.

Tavaly novemberben ugyanakkor úgy emelkedett az államtitkárok fizetése, hogy közben a polgármestereké nem változott, dacára annak, hogy az ő javadalmazásuk elvileg az államtitkárok alapbéréhez kötött. Az államtitkárok pénzét azonban nem központilag emelték, hanem a miniszterek saját hatáskörben döntöttek az emelésről.

Az Mfor azt írja, hogy míg az államtitkárok már 1,296 milliót keresnek, a polgármesterek fizetése maradt a régi.

A nagyobb városokat vezető polgármesterek fizetése között akkora különbségek lehetnek, hogy az meghaladja akár egy kisebb falu vezetőjének bérét is.

Budapest legtöbbet, illetve legkevesebbet kereső kerületi polgármesterének havi illetménye között például 422 ezer forint a differencia.

Az újraválasztott polgármestereknek, valamint az alpolgármesterként tovább foglalkoztatottaknak nem jár semmiféle a juttatás. A távozó önkormányzati képviselőkre ugyanez vonatkozik, a hatályos jogszabályok szerint nem kaphatnak végkielégítést.

Az illetmény és a tiszteletdíj a megválasztás időpontjától a megbízatás megszűnéséig illeti meg az érintetteket, idézi az Mfor a Belügyminisztérium válaszát.