A magányosságról több kutatási eredményt közöltek már szakértők, amelyekben a káros hatásait boncolgatják: bármilyen életszakaszban a magány az életminőség romlásához, depresszióhoz, későbbi demenciához és mentális problémákhoz járulhat hozzá. Most egy friss kutatás az idősek esetében vizsgálta meg, hogy milyen hatással van rájuk a magány érzése - kiderült, hogy szó szerint éveket vehet el az életükből.
A szingapúri Duke-NUS Orvosi Iskola kutatásából kiderül: azok a 60 év felettiek, akik néha vagy gyakran éreznek magányosságot, átlagosan 5 évvel korábban hunynak el, mint azok, akik ilyesmiről nem számolnak be - írja a Study Finds.
A szakértők a Journal of the American Geriatrics Society tudományos folyóiratban megjelent tanulmányukban megjegyezték: 2019 nemcsak a koronavírus éve volt, hanem az is, amikor a 30 éven felüliek alkották a globális populáció felét, előrevetítve az öregedő társadalmakat. Éppen ezért
az idősek magányossága, és az ezzel járó egészségügyi problémák közegészségügyi kérdéssé válnak.
A kutatás eredménye azt mutatta, hogy a néha vagy gyakran magányos 60 év felettiek 3-5, a 70 év felettiek 3-4, a 80 év felettiek pedig 2-3 évvel élnek kevesebbet, mint a nem magányos társaik. A megkérdezettek a magányossághoz kötik az egészségük jövőbeli romlását és az általuk szeretett aktivitások elhagyását is.
A szakértők megjegyzik, hogy az olyan országokban, amelyek jellemzően kollektivista társadalmak (amilyen Szingapúr is), sokkal erősebben mutatkozhat a hatás, mint az individualista országokban.