Az eddig véltnél sokkal gyorsabban olvad a jég Grönlandnál: egy új tanulmány szerint 2003 óta megnégyszereződött a jégveszteség mértéke. A kutatás azt is megállapította, hogy a legnagyobb összefüggő jégveszteség 2003 és 2013 között a sziget délnyugati részén keletkezett. Ez egy olyan régió, amelyről korábban úgy gondolták, nem fogja jelentősen befolyásolni a tengerszint emelkedését, mivel nincsenek ott gleccserek.


A megállapításaik szerint azonban az eddig viszonylag tartósnak hitt délnyugat-grönlandi jég elolvadása lehet a jövőbeli tengerszint-emelkedés fő oka.

A kutatást vezető Michael Bevis szerint az olvadás már olyan mértékű, hogy nem tudunk neki gátat szabdni.

"Tudjuk, hogy nagy a probléma a nagy gleccserek olvadása miatti jégveszteség növekedésével. Most azonban egy második komoly problémával szembesülünk: egyre nagyobb jégtömegek válnak olvadékvízzé, és folyókként áradnak a tengerbe" – mondta az Ohiói Egyetem munkatársa.

A szakértők szerint az olvadás egyértelműen a globális felmelegedés miatt következik be, az egyetlen dolog, amit tehetünk, hogy alkalmazkodunk a helyzethez és korlátozzuk a a felmelegedés mértékét.

Egy korábbi tanulmány arról számolt be, hogy a helyenként több mint 1,6 kilométer vastag grönlandi jégtakaró olvadása már most 33%-kal gyorsabb ütemű, mint az egész 20. században.

A jégpáncél elolvadása esetén a globális tengerszint hét méterrel emelkedhet meg - írja az MTI.



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!